06:15 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie, insa nu fara emotii

07 Apr, 2005 00:00 775 Marime text

BC Farul a revenit pe locul trei * Formatia lui Carol Dichiu nu mai poate pierde aceasta pozitie, indiferent de rezultatul inregistrat in ultima etapa a sezonului regulat

In cadrul penultimei etape a Diviziei A de baschet masculin, B.C Farul a obtinut o victorie chinuita in partida desfasurata in deplasare cu C.S.U Forex Brasov. Fara cel mai important jucator al echipei, Elliot Hatcher fiind menajat de catre antrenorul Dragan Petricevic, dar si fara aportul unor alti jucatori de baza precum Liviu Dumitru sau Dan Raducanu, acestia fiind accidentati, formatia de pe litoral a fost foarte aproape de a oferi o surpriza neplacuta presedintelui Carol Dichiu precum si suporterilor constanteni. Partida a inceput in nota de dominare a constantenilor, dornici de a risipi orice urma de indoiala ce exista in privinta invingatoarei acestei dispute. Cu un Angel Santana in mare forma, autor a 24 de puncte in aceasta confruntare, Farul a luat un avantaj substantial inca dupa primul sfert, conducand cu 27-14. Pana la pauza insa, impulsionati de aproximativ 400 de sustinatori, brasovenii au revenit spectaculos pe tabela, lucru ce a dus ca pauza sa consemneze egalitate, scor 40-40. Acest rezultat nesperat de catre gazde a dus la o mai mare dorinta de victorie a acestora ce ar fi putut furniza cea mai mare surpriza a campionatului. B.C Farul a simtit pericolul, fortand in urmatoarele doua sferturi. Cu toate ca ultimele doua reprize au fost castigate la diferente minime de scor, important este ca cei de pe litoral au reusit sa evite o infrangere rusinoasa in fata unei formatii aflate pe locul 11 in campionat si care asteapta partidele din play-out. "Am castigat datorita unei experiente superioare a lotului nostru. Chiar daca nu toti cei care au evoluat s-au ridicat la pretentiile pe care le avem, important este ca am castigat aceasta confruntare. Nu s-a pus problema invingatoarei in nici un moment chiar daca scorul nu reflecta diferenta de valoare dintre cele doua echipe. Ne-au lipsit o parte dintre titulari, Hatcher, Dumitru si Raducanu, am evoluat in fata unei galerii deosebit de zgomotoase, insa aceste aspecte nu ar fi putut fi o scuza in cazul unei infrangeri", a declarat Sorin Basturea, directorul executiv al "marinarilor". In urma acestei victorii, constantenii si-au consolidat locul trei in clasament si, indiferent de deznodamantul intalnirii din ultima etapa cu Gaz Metan Medias, nu mai pot scapa pozitia a treia. Cei care si-au adus contributia la obtinerea victoriei in partida de la Brasov au fost: Angel Santana (24 puncte), Silviu Lupusavei (20 puncte), Iovan Serovina (20 puncte), Ionut Mocanu (7 puncte), Dan Dacian (85 puncte), Calota (5 puncte), Vlad Boeriu (3 puncte). Nu au evoluat Iovanovici, Slivestru si Bojovic de la constanteni.