08:31 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vicecampion mondial la înot în ape înghețate Cristian Tranulea, baie în Marea Neagră în luna decembrie (VIDEO)

18 Dec, 2023 10:06 1944 Marime text

Constănțeanul Cristian Tranulea, antrenor la secția de înot a clubului Axiopolis Cernavodă, a mai arătat o dată că este un sportiv temerar, făcând baie în luna decembrie în Marea Neagră, în zona Portul Tomis, și luându-și astfel porția de „ice swimming“.

Tânărul nu este la prima ispravă de acest gen, mai mult, în lua ianuarie a acestui an, a devenit vicecampion mondial la înot în ape înghețate, la competiția de la Samoens (Franța).

Cristian, care a concurat atunci în premieră în cariera sa la o asemenea competiție, a cucerit medalia de argint în proba de 50 m liber, la categoria sa de vârstă (18-24 ani), iar la open s-a clasat pe poziția a patra.

Mai mult, constănțeanul a depășit și recordul mondial.

După cursă, cel care s-a clasat pe locul întâi, un american, a fost descalificat, iar Cristian Tranulea devenea astfel campion mondial. Ulterior, contestația americanului a fost acceptată, astfel că ordinea primilor doi a rămas aceeași, cu Tranulea pe locul doi mondial. Temperatura apei a fost de 4°C.