02:27 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Valentin Ispas, de la CSS Tulcea, dublu medaliat la Naționalele de atletism. Aur și bronz!

16 Jul, 2021 00:00 2961 Marime text

• Reprezentantul CSS Tulcea a devenit detașat campion al României la aruncarea suliței.

Etapa finală a Campionatului Naţional de atletism rezervat categoriei de vârstă Under-16 (juniori 3), care s-a desfăşurat la Craiova, a fost de bun augur pentru sportivul Valentin Ispas, de la CSS Tulcea, care a urcat de două ori pe podium.

Pregătit de Gheorghe Ciulei, tânărul atlet a cucerit medalia de aur, devenind campion național, la aruncarea suliței, cu 58,35 m, iar la aruncarea greutății a obținut bronzul, cu 15,00 m. Valentin Ispas a fost aproape de podium și la aruncarea discului, probă la care, cu 46,31 m, s-a clasat pe locul patru. Reprezentantul CSS Tulcea a cucerit detașat aurul la suliță, cea mai bună performanță a celui de-al doilea clasat fiind 54,19 m.

Chiar dacă nu au urcat pe podium, evoluții bune au avut și alți sportivi și sportive de la CSS Tulcea: Florentina Mădălina Iliescu - locul 5 la suliță, Narcis Georgian Hagighiol - locul 6 la suliță, David Marcel Dandreia - locul 7 la suliță și locul 9 la greutate, Delia Cristina Ionașcu - locul 10 la greutate.

Sursa foto: Facebook (Savinela Violeta Ciulei Iordache)

Atletul Leonard Durău, de la CSS1 Constanţa, un nou titlu de campion naţional (galerie foto)