20:56 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sase din sase pentru Florea

08 Mar, 2005 00:00 834 Marime text
Razvan Florea si-a continuat evolutia de exceptie de la Campionatele Nationale de la Pitesti, cucerind in ultima zi de intreceri alte doua medalii de aur. Astfel, dupa ce castigase probele de 100 si 200m spate, 200m fluture, 200m mixt, el s-a impus categoric si la 50m spate si 400m mixt unde practic, la fel ca si la celelalte probe, nu a avut adversari pe masura care sa ii puna probleme. Bilantul sau la acest Campionat National este unul de invidiat, sportivul pregatit de profesorul Octavian Tileaga imbogatindu-si palmaresul cu sapte medalii, sase de aur si una de argint. Singura medalie de argint a valorosului sportiv constantean a fost cucerita impreuna cu stafeta de 4x100 din care au mai facut parte Ioan Csorbasi (bras), Florin Nicola (fluture) si Norbert Trandafir (crowl). Singura medalie de bronz a delegatiei constantene a fost cucerita de catre Ioan Csorbasi, el parcurgand distanta de 200m bras cu timpul de 2,27,62. Foarte aproape de medalii a fost si singura prezenta feminina a delegatiei constantene de la aceste campionate, Roxana Purcerea. Tanara sportiva s-a clasat pe locul patru atat in proba de 50m liber, cat si in cea de 100m liber, insa ea a avut adversare consacrate precum Camelia Potec sau Larisa Lacusta.