22:45 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România, cu Elena Zaharia şi Bianca Mei-Roşu, de la Constanţa, în componenţă, a luat aurul la Openul Cehiei

19 Feb, 2019 00:00 1978 Marime text
Rezultat deosebit pentru echipa naţională de cadete la tenis de masă a României, care a cucerit medalia de aur la Openul Cehiei de la Hodonin. În componenţa Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Evelyn Ungvari şi Bianca Mei-Roşu, Zaharia şi Mei-Roşu fiind de la Constanţa, tricolorele au dispus categoric de Rusia în finală, scor 3-0, partidele fiind: Ioana Sîngeorzan - Alina Zavarykina 3-1 (11-9, 11-7, 4-11, 11-9), Elena Zaharia - Svetlana Dmitrienko 3-2 (5-11, 11-5, 11-5, 9-11, 11-8) şi Elena Zaharia / Ioana Sîngeorzan - Alina Zavarykina / Svetlana Dmitrienko 3-0 (12-10, 11-7, 11-9).

În semifinală, România a trecut de Ungaria cu 3-1, iar în grupa preliminară, pe care a încheiat-o pe locul întâi, cu patru puncte, România a învins Belarus (3-0) şi Japonia (3-2).

„Echipa feminină a României a câştigat medalia de aur la Openul Cehiei destinat juniorilor şi cadeţilor! E aur! Ele vin din spate... şi vin tare. Vă vrem tot aşa, Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Evelyn Ungvari şi Bianca Mei-Roşu! Felicitări pentru o performanţă frumoasă!“, a fost mesajul Federaţiei Române de Tenis de Masă.

În competiţia de la Hodonin, Constanţa a urcat pe podium şi prin Elena Zaharia şi Camelia Mitrofan, care, la dublu junioare, au cucerit medalia de bronz. În semifinale, cele două au cedat cu 2-3 (11-13, 2-11, 11-9, 11-9, 4-11) în duelul cu dublul japonez Ami Shirayama - Sakura Yokoi.

Sursa foto: Facebook (Elena Zaharia)