22:56 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nu au reuşit să-şi apere titlul Eliza Samara şi Andrei Filimon, medalie de bronz la Europene

17 Jun, 2013 00:00 1185 Marime text
Singura medalie cucerită de România la Campionatul European de dublu mixt la tenis de masă, care s-a desfăşurat la Buzău, i-a aparţinut perechii constănţene Eliza Samara - Andrei Filimon, care a urcat pe treapta a treia a podiumului. Cei doi, care au câştigat trofeul în precedentele două ediţii şi erau principalii favoriţi şi acum, s-au oprit în semifinală, unde au pierdut cu 1-4 (-8, -3, -4, 4, -8) partida cu Lubomir Pistej şi Barbora Balazova (din Slovacia). În sferturi, Samara şi Filimon au dispus cu 4-0 (7, 2, 7, 8) de Andrey Baybuldin şi Mariia Bykova, din Rusia. Un alt cuplu din Constanţa care a pătruns pe tabloul principal, format din Lucian Munteanu şi Cristina Hârâci, s-a oprit în sferturi, după un 0-4 (-9, -9, -8, -6) cu Antonin Gavlas şi Renata Strbikova (Cehia), cei care aveau să şi câştige trofeul. La Buzău a mai evoluat un cuplu din Constanţa (Costel Cioti şi Iulia Necula), care a fost eliminat însă în grupe, după ce a ocupat poziția a treia în seria C, cu două victorii și două înfrângeri în patru meciuri (din grupe au ieșit doar primele două clasate). În grupa A, Filimon și Samara s-au clasat pe primul loc, cu trei victorii din trei meciuri, iar Munteanu şi Hârâci au ocupat poziția secundă, cu două succese și un eșec.

Sursa foto: Federaţia Română de Tenis de Masă