09:01 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Naționala României, eșec în meciul cu Spania de la București

05 Sep, 2019 23:51 2165 Marime text
Echipa naţională de fotbal a României a susţinut în această seară meciul cu Spania din preliminariile Campionatului European din 2020.

Partida, care a contat pentru etapa a cincea, s-a jucat la Bucureşti, pe Arena Naţională, și le-a revenit spaniolilor cu 2-1 (S. Ramos 29 - din penalty, Alcacer 47 / Fl. Andone 59).

Cele două echipe au fost:

România (selecționer, Cosmin Contra): Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Chiricheș (cpt.), Grigore, Toșca - N. Stanciu (63 I. Hagi), R. Marin, C. Deac (71 Maxim) - Pușcaș, Keșeru (56 Fl. Andone).

Spania (selecționer, Robert Moreno): Kepa - J. Navas, Ramos (cpt.), Llorente, Alba - Saul, Busquets, Fabian Ruiz – Rodrigo (71 Oiarzabal), Alcacer (84 Hermoso), Ceballos (76 Sarabia).

Spania a jucat din minutul 79 în zece oameni, după ce Llorente a primit cartonaș roșu direct, pentru fault ca ultim apărător.

În prima repriză, pe fondul dominării accentuate a Spaniei, Tătărușanu a avut multe intervenții inspirate, opunându-se cu brio creșterii scorului.

În minutele de final însă, România s-a aflat aproape, în două rânduri, de un nesperat egal.

În celelalte două meciuri din grupa României disputate în această seară s-au înregistrat rezultatele: Norvegia - Malta 2-0 și Feroe - Suedia 0-4.

Clasament: 1. Spania - 15p, 2. Suedia - 10p, 3. Norvegia - 8p, 4. România - 7p, 5. Malta - 3p, 6. Feroe - 0p.

Pe 8 septembrie, tricolorii susţin un nou meci din preliminarii, cu Malta, la Ploieşti (de la ora 19.00).

În aceeași zi, în grupa României mai sunt programate partidele Spania - Feroe (ora 16.00) şi Suedia - Norvegia (ora 21.45).

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)