01:28 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meciuri grele pentru Pavel in Cupa Davis

02 Feb, 2006 00:00 698 Marime text
Federatia Americana de Tenis (USTA) a anuntat oficial ca echipa de Cupa Davis a SUA pentru meciul cu Romania, din primul tur al Grupei Mondiale, care se va desfasura, in perioada 10-12 februarie, la Jolla Beach & Tennis Club, va fi formata din Andy Roddick, James Blake si fratii Bob si Mike Bryan. Lotul Romaniei pentru meciul cu SUA este format din Andrei Pavel, Victor Hanescu, Razvan Sabau, Horia Tecau si Adrian Ungur. Palmaresul intalnirilor dintre jucatorii americani si romani este favorabil primilor. Astfel, scorul meciurilor dintre Roddick si Pavel este de 3-1, singura victorie obtinuta de roman fiind la turneul de la Montreal, din 2001. Atunci, Pavel s-a impus, in sferturile de finala, cu scorul de 6-4, 6-7, 6-3, tenismanul constantean castigand turneul. Cele patru intalniri Roddick - Pavel au avut loc in anii 2001, doua, si in 2002 celelalte doua. Pavel a jucat si cu Blake doua partide, una fiind castigata de roman, pe zgura, scor 6-4, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Houston, din 2004, iar alta de american, pe suprafata dura, scor 7-6, 6-4, in 2002, in turul intai al turneului de la Cincinati.