11:25 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Meci decisiv pentru HCM

17 Oct, 2008 00:00 1177 Marime text

Ionut Stanescu a revenit in poarta vicecampionei dupa o lunga perioada de absenta cauzata de o accidentare la spate

HCM Constanta a reusit sa castige derbiul Ligii Nationale la handbal masculin, invingand cu 24-23 pe terenul celor de la UCM Resita. Pentru formatia constanteana urmeaza maine partida decisiva din Cupa Cupelor, impotriva polonezilor de la Vive Kielce. Echipa pregatita de Zoran Kurtes si Eden Hairi are un moral bun inaintea returului de maine, cu Kielce, de la Constanta, dupa ce s-a impus la limita in fata formatiei UCM Resita. Constantenii incep in forta partida impotriva formatiei pregatite de Aihan Omer si se desprind pe tabela inca din debut, scor 4-0. Avantajul HCM-ului se pastreaza si creste chiar la cinci goluri, scor 7-2, dupa reusita lui Toma, extrema dreapta profitand de spatiile largi din apararea banatenilor. Resitenii reusesc, insa, sa mai reduca din handicap si se apropie la doua goluri, scor 9-7. In acel moment, in poarta HCM-ului isi face aparitia si Ionut Stanescu, revenit dupa o lunga accidentare, iar vicecampioana intra in avantaj de doua goluri la pauza, scor 14-12. Dupa pauza, Aihan Omer comanda mai multa miscare in aparare, Resita trecand la un sistem avansat. Astfel, cu o defensiva mobila si cu trei inverventii consecutive ale portarului Damjanovic, UCM-ul reuseste egalarea prin Bojan Butulija, in minutul 37, scor 15-15. Dupa alte cateva minute, gazdele reusesc sa preia pentru prima data conducerea, cu scorul de 18-17. Cu doar doua minute inainte de final, reusitele lui Csepreghi si Baiceanu readuc avantajul constantenilor pe tabela, pe care il conserva pana la final, dobrogenii castigand cu scorul de 24-23 primul derby din actualul sezon al Ligii Nationale. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului in acest meci au fost Ivankovic, cu cinci goluri, Adzic, cu patru reusite, Baiceanu si Muresan, cu cate trei. Vicecampioana en-titre isi consolideaza astfel pozitia de lider in clasamentul Ligii Nationale cu 14 puncte. Pentru constanteni urmeaza acum partida retur din Cupa Cupelor. HCM trebuie sa recupereze diferenta de sase goluri, inregistrata in mansa tur din Polonia, cand gazdele s-au impus cu scorul de 27-21. Tehnicianul echipei de la malul marii, Zoran Kurtes, este increzator in sansele HCM-ului de a recupera handicapul din partida tur. "Sunt convins ca putem remonta handicapul in retur, pentru a ne califica", a declarat Kurtes, fiind completat de secundul Hairi: "Kielce a castigat din cauza greselilor noastre din a doua repriza, pe care trebuie sa le evitam in retur pentru a pasi in turul al treilea al Cupei Cupelor". Partida dintre HCM Constanta si Vive Kielce se va disputa sambata, la Sala Sporturilor, incepand cu ora 18.00.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}