16:27 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Formula E Pilotul Mitch Evans a câștigat ePrix-ul de la Jakarta

04 Jun, 2022 13:53 930 Marime text
Campionatul Mondial de Formula E, foto cu rol ilustrativ: unsplash/ Fabrizio Russo

Pilotul neozeelandez Mitch Evans (Jaguar) a câştigat sâmbătă ePrix-ul de la Jakarta, a noua cursă din actuala ediţie a Campionatului Mondial de Formula E, rezervat monoposturilor 100% electrice.

Evans a fost înregistrat cu timpul de 48 min 28 sec 424/100, reuşind să-l devanseze cu 733/1000 pe francezul Jean-Eric Vergne (DS-Techeetah), care a luat startul de pe prima poziţie a grile şi a dominat cursa până aproape de final, fiind depăşit de pilotul de la antipozi cu opt minute înainte de final, printr-o manevră îndrăzneaţă.

Pe poziţia a treia, la 967/1000, s-a clasat elveţianul Edoardo Mortara (Venturi), notează AGERPRES.

Fostul pilot belgian de Formula 1 Stoffen Vandoorne (Mercedes) rămâne lider al clasamentului general al CM de Formula E, după ce s-a clasat pe locul al cincilea în cursa din capitala Indoneziei.

Mitch Evans, în vârstă de 27 de ani, a obţinut sâmbătă a a treia sa victorie din acest sezon şi a cincea în Formula E, disciplină în care concurează din 2016.