Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
18:07 19 03 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Marina Constanţa, 13 medalii la Taekwondo WTF, la competiţiile de la Botoşani

ro

29 Apr, 2016 00:00 1518 Marime text


Clubul Sportiv Marina Constanţa a cucerit 13 medalii (patru de aur, trei de argint şi şase de bronz) la Campionatul Naţional de Taekwondo WTF (întrecere rezervată copiilor, juniorilor mici şi cadeţilor) şi la Botoşani Open. La ambele competiţii, care au avut loc la Botoşani, au participat aproximativ 300 de practicanţi ai acestei arte marţiale coreene, care e şi disciplină olimpică.
 
 
CS Marina Constanţa a fost reprezentat de o delegaţie formată din opt sportivi, doi antrenori şi un arbitru. Luptătorii au obţinut următoarele rezultate: la Campionatul Naţional Clasa B, proba Kyeorugi - Luptă - Răzvan Alexandru Bangal - locul 2, copii 1, categoria -25 kg, Amalia Pletea - locul 3, copii 1, categoria +30 kg, Cristian Andrei Bitoiu - locul 3, copii 1, categoria +35 kg; la Botoşani Open - Cristiana Ghiorghiţă - locul 1, seniori, categoria -49 kg, Clasa A; Cristian Andrei Bitoiu - locul 2, copii 1, categoria +35 kg, clasa B; Andreea Isabella Ivan - locul 2, copii 1, categoria -30 kg, clasa B; Răzvan Alexandru Bangal - locul 3, copii 1, categoria -25 kg; Paul Bogdan Ionescu - locul 3, copii 2, categoria -25 kg; Amalia Oprea - locul 3, copii 1, categoria +30 kg; la Speed Kick - Laurenţiu Snacov - locul 1, categoria 2005-2006, clasa A; Eduard Ştefan Marin - locul 1, categoria 2007-2008, clasa B; Amalia Pletea - locul 1, categoria 2007-2008, clasa B; Andreea Isabella Ivan - locul 3, categoria 2007-2008, clasa B. 

„Au depăşit aşteptările“

„Sportivii noştri au depăşit aşteptările, obţinând un număr impresionant de medalii. Cristiana Ghiorghiţă confirmă forma foarte bună prin care trece, ceea ce ne dă speranţa că, anul acesta, va obţine un nou titlu de campioană naţională. Următorul concurs va fi Campionatul Naţional de juniori şi seniori şi Cupa Tomis, care se va desfăşura la Sala Sporturilor din Constanţa, pe 7 şi 8 mai. Apreciem efortul părinţilor care, împreună cu ACS Marina Constanţa, susţin financiar cheltuielile aferente participării sportivilor noştri la competiţii“, a declarat Dan Marian Ungureanu, preşedinte Marina Constanţa.

Ti-a placut articolul?

Comentarii