02:28 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ce şanse are FC Viitorul? Lupta la titlu în Liga 1 s-a încins. Programul ultimelor două etape

03 May, 2017 00:00 2165 Marime text
Victoria cu 2-1 a lui Dinamo din meciul cu FCSB, din etapa a opta a turneului play-off, a încins lupta la titlu în Liga 1, în care primele trei clasate, FCSB, FC Viitorul şi Dinamo, sunt despărţite de numai două puncte, cu două etape înainte de final.

Clasamentul este următorul: 1. FCSB - 38p, 2. FC Viitorul - 38p, 3. Dinamo - 36p, 4. CFR Cluj - 33p, 5. CSU Craiova - 31p, 6. Astra Giurgiu - 26p. În ultimele două runde se dispută partidele: etapa a 9-a - CFR - Dinamo (sâmbătă, 6 mai, de la ora 21.25), CSU Craiova - FC Viitorul (duminică, 7 mai, de la ora 21.15), Astra - FCSB (luni, 8 mai, de la ora 20.30); etapa a 10-a (sâmbătă, 13 mai, de la ora 18.00) - Dinamo - Astra, FCSB - CSU Craiova şi FC Viitorul - CFR.

Echipa constănţeană deţine o poziţie avantajoasă în lupta pentru titlu, fiind singura formaţie care depinde numai de ea, întrucât are avantajul disputelor directe cu FCSB, 3-1 la Ovidiu şi 1-1 la Bucureşti. În această situaţie, dacă şi la finalul sezonului FC Viitorul va fi la egalitate de puncte cu FCSB, echipa lui Hagi va fi campioană!

Hagi, a 50-a victorie în Liga 1

Victoria bifată de FC Viitorul contra Astrei Giurgiu a consfinţit şi câteva cifre rotunde în rândul reprezentanţilor Viitorului. Managerul tehnic, Gheorghe Hagi, a bifat cea de-a 50-a victorie în Liga 1 în calitate de tehnician al unei echipe din primul eşalon fotbalistic al ţării. George Ţucudean a înscris pentru 2-1 în minutul 42 al partidei cu Astra a 30-a reuşită în Liga 1, iar până la finalul partidei a mai adunat un gol la total după ce a înscris golul de 3-1 în minutul 77. O cifră rotundă la capătul meciului cu Astra a atins şi Florin Purece, care a adunat 150 de prezenţe în primul eşalon.

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)