19:57 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canotaj Plovdiv 2023 Aur pentru România la Campionatul Mondial (GALERIE FOTO)

22 Jul, 2023 12:59 1332 Marime text

Medalie de aur obținută de România la Campionatul Mondial de canotaj Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria)!

Sportivele din barca de patru vâsle feminin (BW4x), Emanuela-Ioana Ciotau, Alexandra Ungureanu, Cristina Druga și Patricia Cireș, au făcut o cursă extraordinară și s-au clasat pe primul loc, cu timpul de 06:23.29. Tricolorele au depășit pe podium Cehia și Olanda.

Felicitări! Suntem mândri de voi! Hai, România!, este mesajul Federației Române de Canotaj.

Rezultatele obținute de sportivi în Finalele B și C de astăzi de la Plovdiv:
  • Echipajul de dublu rame feminin (BW2-), compus din Elena Silvia Mocanu și Andreea-Fabiola Iorgovan, a concurat în Finala B și s-a clasat pe locul 2.
  • Tot în Finala B au concurat și sportivii din barca de patru rame cu cârmaci (BM4+): Andrei-Valentin-Robert Vatamaniuc, Petru Andrei Ciornei, Cosmin Iulian Plesescu, Toader-Iulian Merila și Maria-Antonia Iancu. Ei au încheiat cursa pe locul 3.
  • În Finala B a probei de dublu rame masculin (BM2-), Sebastian Timis și Eduard Angel Moldovan s-au clasat pe locul 6.
  • Dragos Valentin Peia a concurat în Finala C a probei de simplu vâsle masculin (BM1x) și s-a clasat pe locul 5.

Totodată, echipajul de patru rame masculin (BM4-), compus din Andrei-Petrisor Axintoi, Claudiu Neamtu, Andrei Mandrila și Iliuta-Leontin Nutescu, s-a clasat pe locul 2 în Semifinala A/B. Sportivii vor concura în Finala A.

Sursa foto: Balint Czucz Photography

O nouă zi de participare pentru România la Campionatul Mondial (GALERIE FOTO)