15:16 01 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Phoenix CSU Simona Halep, învinsă de vicecampioana CSM Satu Mare, după ce la pauză a fost egal

19 Feb, 2022 21:06 2075 Marime text
  • Principala marcatoare a echipei de pe litoral a fost Jade Vega, care a înscris 20 de puncte.

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanța a disputat în această seară un nou meci de campionat, întâlnind în deplasare vicecampioana CSM Satu Mare.

Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, la diferență de cinci puncte (71-66), formația de pe litoral oferind o replică dârză. De altfel, la pauză scorul a fost egal, 33-33.

Pe seturi, scorul în partida Satu Mare - Constanța a arătat astfel: 15-14, 18-19, 19-16, 19-17.

Pentru Phoenix CSU Simona Halep au marcat Jade Vega - 20p, Bianca Voica-Nagy - 9p, Ciara Rosten - 9p, Sara Hinriksdottir - 7p, Evelina Petrof - 7p, Bianca Fota - 7p, Nicoleta Mititelu (cpt.) - 5p și Denisa Fota - 2p.

După o pauză de zece zile, ne întoarcem pe parchet pentru o nouă confruntare în Liga Națională.

Adversarul este unul care nu mai are nevoie de nici o prezentare, vicecampioana CSM Satu Mare fiind singura formație care se luptă an de an, alături de Sepsi Sfântu Gheorghe, pentru supremație în LNBF.

Șansele noastre la o surpriză sunt minime, însă am demonstrat în dese rânduri în acest sezon că avem suficiente resurse pentru a putea opune rezistență oricărui adversar, a fost mesajul clubului constănțean postat înaintea partidei pe pagina de Facebook.