04:19 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis, victorie la scor-fluviu. 8-0 cu Delta Dobrogea Tulcea! Echipa din Cernavodă a egalat la puncte Unirea Slobozia

11 May, 2018 22:11 2889 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a câștigat cu un scor-fluviu, 8-0 (3-0), partida de astăzi, de pe teren propriu, cu Delta Dobrogea Tulcea, din etapa a 24-a a Ligii a 3-a de fotbal, seria secundă.

Golurile au fost marcate de Crețu (16), Andrescu (36), Moise (45+1), L. Gheorghe (54), R. Mihalache (64), Fotescu (69), Loloț (78) și D. Șerban (88, din penalty).

Oaspeții au jucat în zece oameni din minutul 23, după ce un fotbalist a primit cartonașul roșu. Echilibrul numeric s-a refăcut în minutul 78, după ce M. Hristu, accidentat, nu a mai putut continua partida, iar Axiopolis epuizase schmbările.

Pregătită de Ionel Melenco, echipa gazdă a jucat cu: Puia - A. Rusu, Răvoiu (46 Zaharia), Andrescu, L. Gheorghe (70 D. Șerban) - M. Hristu, Crețu (60 Loloț), Fotescu - Moise (50 V. Hristu), R. Mihalache, Beșleagă.

A fost o partidă la discreția noastră. Delta Dobrogea Tulcea e o echipă în schimbare. Au avut și oaspeții ocazii, atât la 0-0, cât și la 0-1, însă partida ne-a aparținut clar, cu atât mai mult cu cât am avut superioritate numerică din minutul 23, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Tot astăzi, s-au mai jucat două meciuri în serie, CSM Rm. Sărat - Înainte Modelu 4-1 şi FC Voluntari II - Unirea Slobozia 1-1. În urma victoriei sale și a egalului Unirii, Axiopolis a egalat la puncte echipa din Slobozia.

Celelalte partide se dispută mâine, de la ora 18.00: SSC Farul - FCSB II, Progresul 1944 Spartac - Metalul Buzău, Victoria Traian - CSM Olteniţa şi Agricola Borcea - Sportul Chiscani.

Clasamentul este următorul: 1. SSC Farul - 58p (81-22), 2. Progresul 1944 Spartac - 58p (72-25), 3. Unirea Slobozia - 51p (76-32), 4. Axiopolis - 51p (64-25), 5. Metalul Buzău - 46p, 6. FCSB II - 43p, 7. FC Voluntari II - 39p, 8. Înainte Modelu - 34p, 9. CSM Rm. Sărat - 30p, 10. CSM Olteniţa - 17p, 11. Sportul Chiscani - 15p, 12. Agricola Borcea - 14p, 13. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 14. Victoria Traian - 3p.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța