18:25 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A doborât toate asiaticele! Eliza Samara, performanţă deosebită la Openul Qatarului (galerie foto)

23 Feb, 2015 00:00 1875 Marime text

Cea mai bună jucătoare de tenis de masă din România, constănţeanca Elita Samara, a reuşit o performanţă deosebită la Openul Qatarului, de la Doha, pe care l-a câştigat, ieri! Jucătoarea pregătită de Viorel Filimon a jucat finala probei de simplu în compania sportivei aflate pe locul 9 în clasamentul mondial, Ying Han (din Germania), pe care a învins-o fără drept de apel, cu 4-0 (11-6, 12-10, 11-6, 11-9)!

Până în finală, constănţeanca, numărul 20 ITTF, a trecut de alte trei sportive asiatice sau de origine asiatică, cele mai bune din lume. În optimi, a învins-o pe I-Chen Lee (Taiwan), scor 4-0 (11-8, 11-8, 11-7, 11-3), în sferturi a dispus de Jiaduo Wu (Germania), cu 4-2 (14-12, 11-9, 8-11, 11-6, 5-11, 11-9), iar în semifinale a trecut de Haeun Yang (Coreea), rezultatul fiind 4-1 (11-5, 10-12, 11-7, 11-6, 11-5).

Ieri s-a încheiat la Buzău returul Campionatului Naţional pe echipe - Divizia Superligă, la care au participat trei echipe din Constanţa, una masculină (Topspin 08 - Andrei Filimon, Cristian Pletea, Rareş Sipoş) şi două feminine (LPS „Nicolae Rotaru“ - Mihaela Plăeaşu, Alina Sandul, Andreea Bucur şi Farul - Alina Zaharia, Timeea Ursuly, Olga Bliznet, Bianca Crişan). Topspin 08 a realizat numai victorii, clasându-se pe locul întâi, poziţie de pe care va intra în turneul play-off. În această fază a competiţiei vor evolua şi fetele de la Farul, clasate pe locul doi după retur, cu şase victorii şi o înfrângere. Cealaltă echipă feminină a Constanţei care a participat la Buzău, LPS, a contabilizat două succese şi cinci eşecuri, clasându-se pe locul şase şi urmând a juca în turneul locurilor 5-8.