13:49 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A dat lovitura de start Celebrul Miodrag Belodedici, invitat special la meciul Gloria Băneasa - Sparta Techirghiol (GALERIE FOTO)

02 May, 2022 00:00 5496 Marime text

• Fostul mare jucător Miodrag Belodedici a primit o diplomă și o cupă din partea clubului Gloria Băneasa și a comunei constănțene.
  • În vârstă de 57 de ani, Belodedici este în prezent directorul centrelor de juniori ale Federației Române de Fotbal.
  • „Belo“ a fost primul fotbalist din lume care a cucerit Cupa Campionilor Europeni cu două echipe diferite.

Oaspete de seamă în județul Constanța, la întâlnirea fotbalistică Gloria Băneasa - Sparta Techirghiol, din etapa a 27-a a Ligii a 4-a. Fostul mare fotbalist român Miodrag Belodedici, în prezent oficial al Federației Române de Fotbal, a acceptat invitația clubului gazdă, liderul clasamentului, și a onorat cu prezența evenimentul sportiv.

În vârstă de 57 de ani și aflat în continuare într-o formă fizică de invidiat, Belodedici a primit o diplomă și o cupă din partea clubului Gloria Băneasa și a comunei constănțene, pentru activitatea sa fotbalistică prodigioasă și pentru faptul că a fost primul fotbalist din lume care a cucerit Cupa Campionilor Europeni cu două echipe diferite (Steaua București și Steaua Roșie Belgrad). Fostul fundaș a dat lovitura simbolică de start a partidei de seniori, încheiată cu victoria gazdelor scor 3-0 (1-0). Gloria Băneasa s-a impus cu același scor și în partida de juniori, astfel că pentru comunitatea din Băneasa a fost o zi fotbalistică extrem de reușită, cu două victorii și cu prezența la stadion a lui Miodrag Belodedici, cel care, în prezent, este directorul centrelor de juniori ale FRF. Meciul de seniori a fost condus de o brigadă de arbitri compusă din Vasilică Tudor, Ionuț Țicămucă și Lilian Burlacu Voicu, iar ca observator a fost delegat Iulian Bărăitaru.

Decorat cu Ordinul „Meritul Sportiv” Clasa a II-a

Născut la Socol, în județul Caraș-Severin, Miodrag Belodedici a jucat în fotbalul mare la Steaua București, Steaua Roșie Belgrad, Valencia, Valladolid, Villarreal și Atlante, iar pentru echipa națională a României, la care a evoluat între 1984 și 2000, are 53 de selecții și cinci goluri. În martie 2008, a fost decorat cu Ordinul „Meritul Sportiv” Clasa a II-a. În 2012, Belodedici a fost ambasador al finalei Europa League.

Cel mai bun atac și cea mai bună apărare

Gloria Băneasa conduce întrecerea de seniori a Ligii a 4-a cu un punct avans (69 - 68) față de a doua clasată, CS Năvodari. În 27 de partide, echipa de pe primul loc are 22 de victorii (cele mai multe din campionat, la egalitate cu CS Năvodari), trei egaluri și două înfrîngeri (cele mai puține dintre toate echipele), golaveraj 105-13, grație celui mai bun atac și celei mai bune apărări.

Viitorul Pecineaga - Voința Valu lui Traian 5-0 / 5-5
Viitorul Hârșova - Emaus Cernavodă 8-0 / 4-0.

Clasamente

La seniori: 1. Gloria Băneasa - 69p (27m), 2. CS Năvodari - 68p (27m), 3. CS Poseidon Limanu 2 Mai - 63p (27m), 4. CS Medgidia - 63p (27m), 5. CSO Ovidiu - 51p (26m), 6. Victoria Cumpăna - 43p (27m), 7. Sparta Techirghiol - 42p (27m), 8. Viitorul Hârșova - 40p (27m), 9. Axiopolis - 37p (27m), 10. Farul Tuzla - 37p (27m), 11. CS Agigea - 36p (25m), 12. Portul CFR Constanța - 34p (27m), 13. Viitorul Cobadin - 27p (25m), 14. CS Mihail Kogălniceanu - 25 (26m), 15. Știința Acalab Poarta Albă - 25p (27m), 16. Viitorul Pecineaga - 19p (27m), 17. Voința Valu lui Traian - 12p (27m), 18. Emaus Cernavodă - 6p (27m).

La juniori: 1. CS Năvodari - 74p (27m), 2. Gloria Băneasa - 67p (27m), 3. Sparta Techirghiol - 62p (27m), 4. Portul CFR Constanța - 62p (26m), 5. Victoria Cumpăna - 59p (27m), 6. Viitorul Hârșova - 53p (26m), 7. Axiopolis - 46p (27m), 8. Emaus Cernavodă - 43p (26m), 9. CS Medgidia - 38p (27m), 10. CS Mihail Kogălniceanu - 28 (26m), 11. CS Poseidon Limanu 2 Mai - 25p (25m), 12. Viitorul Cobadin - 23p (25m), 13. Voința Valu lui Traian - 20p (25m), 14. CSO Ovidiu - 19p (23m), 15. Viitorul Pecineaga - 18p (27), 16. Farul Tuzla - 17p (26m), 17. CS Agigea - 16p (24m), 18. Știința Acalab Poarta Albă - 14p (27m).

Alin Miculete, ultimul meci la CS Medgidia

Meciul CS Medgidia - CSO Ovidiu a fost ultimul în tricoul echipei gazdă pentru fotbalistul Alin Miculete. „Le mulțumesc băieților pentru încrederea care au avut-o în mine pe tot parcursul campionatul, în special domnului antrenor Gelu Hampu și tuturor suporterilor în frunte cu oamenii din acest club! Sunteți o familie minunată și un grup unit! Forța Medgidia!”, a declarat Alin Miculete, potrivit pagidii de Facebook a clubului. Miculete a marcat și un gol în victoria cu CSO Ovidiu.

„Am tratat cam ușor partida“

„Dănut Petrescu a deschis scorul în minutul 12 și după această reușită Medgidia s-a relaxat puțin și echipa din Ovidiu a egalat imediat. După 1-1 la pauză, băieții au fost remontați la vestiare de antrenorul Gelu Hampu și golurile au venit imediat. În minutul 56, Miculete a trecut-o pe Medgidia la conducere, iar un minut mai târziu, același Dănuț Petrescu a punctat pentru 3-1. «Am tratat cam ușor această partidă, am intrat relaxați in meci și după primul am lăsat garda jos, însă important e că am reușit victoria». Următoarea partidă pentru băieți este programată sâmbăta viitoare cu CS Techirghiol“, mai menționează sursa citată.

CS Năvodari a întors scorul după pauză

În confruntarea CS Năvodari - Axiopolis Cernavodă, oaspeții au avut 1-0 după prima repriză, însă echipa gazdă a revenit pe tabelă în partea secundă. „După ce la pauză, oaspeții au condus cu 1-0, formația antrenată de Constantin Funda a avut o repriză secundă mult mai bună și a reușit să întoarcă rezultatul, câștigând cu 2-1 prin golurile marcate de Ionuț Chirea în minutul 60 și Robert Ștefan în minutul 88. Cu această victorie, CS Năvodari se menține pe locul al doilea cu 68 de puncte, iar etapa viiitoare, sâmbătă, 7 mai va evolua tot pe teren propriu cu Știința Acalab Poarta Albă. În deschidere, partida juniorilor A1 dintre CS Năvodari și Axiopolis Cernavodă s-a încheiat la egalitate, 0-0, dar mulți dintre titularii gazdelor au fost promovați la echipa de seniori. Formația juniorilor A1, antrenată de Florin Adam este liderul clasamentului cu 74 de puncte și un golaveraj de invidiat, 169-13“, se menționează pe site-ul oficialal CS Năvodari.

Sursa foto: Facebook (Gloria Băneasa Arconada, Iulian Bărăitaru)

Rezultatele din etapa a 26-a a Ligii a 4-a (seniori + juniori - clasamente)