Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
03:38 26 02 2018 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Mesajul aniversar al Danielei Nemoianu, preşedintele AmCham Romania

ro

04 Jul, 2015 00:00 902 Marime text


4 iulie, ziua adoptării oficiale de către Congresul de la Philadelphia a Declaraţiei de Independenţă a SUA, reprezintă un prilej de bucurie şi de sărbătoare, dar şi de trecere în revistă a progreselor realizate în ultimii ani de România în relaţia cu SUA, atât în ceea ce priveşte direcţiile strategice din domeniul afacerilor externe, cât şi pe cele din domeniul economic şi comercial. În calitate de preşedinte AmCham, mă onorează oportunitatea pe care organizația noastră o are de a contribui la dezvoltarea bunelor relaţii dintre cele două state, în special prin promovarea de măsuri de  îmbunătăţire a mediului investițional din România.  
 
AmCham este, în prezent, una dintre cele mai puternice asociaţii de afaceri din România, reprezentând interesele a peste 400 de companii americane, internaţionale şi locale în relaţia cu autorităţile centrale, fiind ferm angajată în facilitarea unui dialog deschis între comunitatea de afaceri şi autorităţile centrale, promovând soluţii şi priorităţi pentru îmbunătăţirea mediului de afaceri şi creşterea competitivităţii economice a României în plan regional şi european. Este important de punctat faptul că jumătate dintre membrii noștri sunt companii românești, prin urmare, activitatea de advocacy derulată de AmCham este în beneficiul tuturor companiilor afiliate, dar și al mediului de afaceri, în general. Ne dorim să continuăm consolidarea reputației AmCham şi să oferim membrilor noştri un surplus de valoare, atât prin evenimentele organizate şi accesul la informaţii de ultimă oră, cât şi prin activitatea desfăşurată în cadrul grupurilor de lucru care acoperă cele mai importante domenii de interes pentru comunitatea de afaceri: fiscalitate, energie, mediu, educaţie, sănătate, concurenţă, piaţa muncii, guvernanţă corporatistă, IT & telecom etc.
 
La nivel strategic, mesajul central al AmCham în dialogul cu autorităţile române evidențiază necesitatea unui model multigenerațional de dezvoltare economică care să ghideze evoluția socio-economică a României şi care, totodată, să definească căile de dezvoltare durabilă pentru țara noastră. Adoptarea unui model de țară care să beneficieze de o susținere largă la nivelul tuturor părților interesate necesită un proces consultativ complex, dar și un catalizator, rol care considerăm că se potrivește cel mai bine cu atribuțiile instituției prezidențiale, pentru a putea angaja și alinia în acest proces vectori puternici inclusiv din afara mediului economic sau politic.
 
În ce privește agenda economică Romania - SUA, vedem o mare oportunitate de intensificare a relațiilor comerciale dintre cele două state oferită de cadrul mai larg al Parteneriatului Strategic pentru Secolul XXI, care, deși vizează în primul rând cooperarea în plan militar, de apărare, consolidează rolul țării noastre de aliat strategic al SUA în regiune și transmite cu siguranță un mesaj de încredere în rândul investitorilor americani cu privire la mediul economic românesc. Pentru fructificarea acestor oportunități, credem că este important ca autoritățile române să își respecte angajamentele, precum cele asumate prin cele două Planuri de Acțiune pentru Bună Guvernare în vederea creșterii transparenței procesului legislativ și de consultare cu privire la reglementările cu impact asupra mediului de afaceri.
 
Parteneriatul Transatlantic pentru Comerţ şi Investiţii - TTIP este un alt subiect important pe agenda AmCham, reprezentând un cadru mai larg ce va stimula cooperarea economică între cele două cele mai mari blocuri comerciale pe plan global, dar care deschide noi orizonturi de cooperare economică la nivelul fiecărui stat membru. Credem că merită mai intens promovate oportunitățile oferite de TTIP la nivel național, iar România, asemenea tuturor statelor membre UE, în completarea demersurilor Comisiei Europene de promovare a TTIP, are nevoie să comunice mediului de afaceri, tuturor actorilor implicați și cetăţenilor eforturile şi progresele înregistrate în procesul de armonizare asupra principiilor ce stau la baza acordului, stadiul negocierilor, principalele schimbări aduse de acord sau impactul economic scontat, astfel încât, odată adoptat, companiile să fie deja pregătite pentru a beneficia de oportunitățile TTIP.

AmCham va continua să promoveze recomandările membrilor săi  în vederea creșterii competitivității economice a României, deziderat ce are nevoie, în viziunea AmCham, de baze solide precum asigurarea transparenței și predictibilității cadrului legislativ, respectarea echilibrului instituțional, asigurarea unui mediu concurențial echitabil și acțiuni ferme de eradicare a fenomenului de corupție la toate nivelurile. O astfel de abordare este așteptată din partea mediului investițional, în general, și este reiterată cu fiecare prilej de către reprezentanții administrației americane în relația cu România.

Danielei Nemoianu, preşedintele AmCham Romania

Ti-a placut articolul?

Comentarii