Trimis în judecată după ce ar fi amenințat un polițist și familia acestuia. Procurorii îl acuză de ultraj
Trimis în judecată după ce ar fi amenințat un polițist și familia acestuia. Procurorii îl acuză de ultraj
07 Aug, 2026 13:52
ZIUA de Constanta
149
Marime text
149
Marime text
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chișineu-Criș au dispus, la data de 7 august 2026, trimiterea în judecată a inculpatului M.L., aflat în stare de arest preventiv, pentru săvârșirea infracțiunii de ultraj.Potrivit anchetatorilor, fapta este prevăzută de art. 257 alin. 2 și 4 din Codul penal, raportat la art. 206 alin. 1 Cod penal.
În actul de sesizare a instanței se arată că, în data de 27 iulie 2026, în jurul orei 20:00, inculpatul ar fi contactat telefonic un agent de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Chișineu-Criș, șef de post, care se afla în timpul liber.
Procurorii susțin că apelul ar fi avut scopul de a-l intimida și de a se răzbuna după ce polițistul ar fi sesizat autoritățile competente cu privire la producerea unui eveniment în centrul localității Berechiu.
Conform anchetatorilor, în cadrul convorbirii telefonice ar fi fost formulate amenințări privind deplasarea la domiciliul polițistului împreună cu alte persoane, pătrunderea în locuință și vătămarea acestuia, a soției și a copilului său.
Oficial de la Parchet
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu-Criş, la data de 07.08.2026, au dispus trimiterea în judecată a inculpatului M.L., cercetat în stare de arest preventiv, pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 257 alin. 2 şi 4 Cod penal raportat la art. 206 alin. 1 Cod penal.
În actul de sesizare a instanţei s-a reţinut că:
În data de 27.07.2026, înjurulorelor 20:00, prinintermediulunuiapeltelefonic, inculpatul M.L.i-a adresat ameninţări directe agentului de poliţie I.M. din cadrul Secţiei 3 Poliţie Rurală Chişineu Criş, şef de post, aflat în acel moment în timpul liber, în scop de intimidare şi răzbunare, după ce acesta din urmă sesizase organele de poliţie competente cu privire la producerea unui eveniment în centrul localităţii Berechiu.
Conţinutul concret al ameninţărilor, constând în afirmaţiile că inculpatul urma să se deplaseze la domiciliul persoanei vătămate împreună cu alte persoane, că va pătrunde în locuinţă şi că îl va „rezolva” atât pe acesta, cât şi pe soţia şi copilul său, au fost susceptibile de a-i produce agentului de poliţie o stare de temere.
Facem precizarea că trimiterea în judecată nu înfrânge principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


