Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:13 09 08 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

IPJ Constanța are un nou șef. Un fost ofițer DNA Adjuncții comisarului șef Glugă

ro

03 Jul, 2020 00:00 2394 Marime text
  • Din 1990 până în prezent, IPJ Constanța a avut 18 comandanți.
  • Mandatul lui Constantin Adrian Glugă a început pe data de 1 iulie.
  • Noul șef al IPJ Constanța a fost ofițer de poliție judiciară în Direcția Națională Anticorupție - Serviciul Teritorial Galați.

Ca urmare a ieșirii la pensie a comisarului-șef de poliție Constantin Dancu, prin ordin al ministrului afacerilor interne, începând cu data de 1 iulie, comisarul-șef de poliție Constantin Adrian Glugă a fost împuternicit să ocupe atribuțiile funcției de inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța. Împuternicirea este valabilă timp de trei luni.
 
Din 1990 până în prezent, IPJ Constanța a avut 18 comandanți.
 
De asemenea, tot începând cu data de 1 iulie, prin dispoziție a inspectorului general al Poliției Române, comisarului-șef de poliție Marin Dincă îi încetează împuternicirea pe funcția de adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Constanța. În locul acestuia, prin dispoziția a inspectorului general al Poliției Române, comisarul de poliție Marian Nucu, șeful Serviciului pentru Actiuni Speciale, a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile funcției de adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, pe o perioadă de trei luni.
 
Comisarul de poliție Marian Nucu va avea ca linie de lucru Ordine și siguranță publică.
 
Cel de al doilea ajunct al comisarului-șef de poliție Constantin Adrian Glugă va fi comisarul șef Mircea Vizitiu, care se va ocupa de Judiciar și Economic.
 
Revenind la comisarul șef de poliție Constantin Adrian Glugă, acesta s-a născut la 12.01.1974, în localitatea Valea Mare, județul Vâlcea.
 
Date din CV:
 
Din 06.01.2020 a fost împuternicit șef al Inspectoratului de Poliție Judetean Dolj;
22.04.2016 -05.01.2020: șef al Inspectoratului de Politie Judetean Braila
08.02.2016 -22.04.2016: împuternicit Sef al Inspectoratului de Politie Judetean Brăila;
15.09.2014 -08.02.2016: adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean, pe linie de investigații criminale;
15.09.2012 - 15.09.2014: șef al Unitatii Securitate/Operatii-Centrul Mixt de Analiza, Misiunea Natiunilor Unite de Stabilizare in Haiti (MINUSTAH)-Port-au-Prince;
15.12.2009 - 15.09.2012: adjunct al șefului Inspectoratului Judetean de Politie, pe linie de investigații criminale;
01.12.2008 - 15.12.2009: ofiter de politie judiciara, Direcția Națională Anticorupție-Serviciul Teritorial Galați;
22.11.2007 - 01.12.2008: adjunct al șefului Inspectoratului Judetean de Politie, pe linie de siguranta publica;
01.03.2006 - 22.11.2007: șeful Serviciului Ordine Publica, Inspectoratul de Politie Judetean Braila;
01.01.2006 - 01.03.2006: ofițer specialist –Serviciul de Combatere a Criminalitatii Organizate, Inspectoratul de Politie Judetean Braila;
15.02.2002 - 01.01.2006: ofiter operativ/specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, Inspectoratul de Politie Judetean Braila;
01.02.2001 - 15.02.2002: ofiter operativ în cadrul Biroului pentru Combaterea Fraudelor Vamale si Contrabandei, Inspectoratul de Politie Judetean Braila;
15.02.1999 - 01.02.2001: ofiter operativ în cadrul Biroului de Ordine Publica;
12.07.1997 - 15.02.1999: comandant de pluton - Pregatirea efectivelor de militari în vederea executarii serviciului de supraveghere a frontierei de stat.
Educatie si formare
04 - 29.04.2011: Institutul de Studii pentru Ordine Publica-Bucuresti - Certificat de absolvire Curs Monitori O.N.U. – specialitatea Limba Franceza;
2002 – 2003: Academia de Politie „Alexandru Ioan Cuza”-Bucuresti - Diploma de studii postuniversitare– specializarea  „STIINTE PENALE”;
1993 – 1997: Academia de Politie „A.I.Cuza” – Facultatea de Drept, arma graniceri - Diploma de licenta în Stiinte Juridice, specializarea Drept;
1988 – 1992: Grupul Scolar „Henri Coanda”-Râmnicu Vâlcea - Diploma bacalaureat.
 
În contextul celor mai sus precizate, ZIUA de Constanţa prezintă lista foştilor şefi ai Poliţiei Constanţa, din 1990 până în prezent.
 
Ion Ciucur: 1990 - 1991
Constantin Buzoianu: 1991 - 1993
Ionel Arghiroiu: 1993 - 1995
Gheorghe Florea: 1995 - 1997
Ion Cârlig: 1997 - 2001
Traian Jipa: 2001 - 2005
Victor Popescu: 2005 - 2007
Vasile Mircea Bârgoz: 2007 - 2008
Aurelian Zaheu: 2008 - 2010
George Dorel Popa - 2010
Dumitru Catană: 2010 - 2011
Valentin Burlacu: 2011 - 2012
Constantin Dancu: 2013 - 2014
Dumitru Bogdan Despescu: 8.04.2014 - 10.12.2015
Adrian Rapotan - decembrie 2015 - noiembrie 2016
Mircea Vizitiu - noiembrie 2016 - septembrie 2017
Constantin Dancu - septembrie 2017 - iunie 2020
Constantin Adrian Glugă - iunie 2020 – prezent
 
Ieri, Inspectoratul General al Poliției a dat un comunicat de presă prin care a anunțat care sunt motivele în baza cărăra a fost schimbată conducerea IPJ Constanța.
 
Redăm în continuare comunicatul IGPR.
 
În urma apariției, la data de 20 iunie 2020, pe site-ul ,,antena3.ro” a articolului cu titlul ,,Imagini șocante din Mamaia. Sute de turiști, prinși în horă, fără să se respecte distanțarea socială” o comisie din cadrul Corpului de Control al Ministrului Afacerilor Interne a evaluat măsurile dispuse prin instituirea stării de alertă pentru prevenirea răspândirii SARS-Cov2, în stațiunea Mamaia, de către Inspectoratul de Poliție Județean Constanța și Poliția Stațiunii Mamaia.
 
În urma analizei situației constatate s-au dispus următoarele:
 
Cu data de 30 iunie 2020, șefului I.P.J Constanța i-a fost întreruptă menținerea în serviciu, după împlinirea vârstei standard de pensionare.
Cu data de 1 iulie 2020, s-a dispus încetarea împuternicirii adjunctului șefului I.P.J Constanța pe linie de ordine publică.
Prin ordin al ministrului afacerilor interne, cu data de 1 iulie 2020, comisarul-șef de poliție Glugă Constantin Adrian a fost împuternicit să îndeplinească, pe o perioadă de 3 luni, atribuțiile funcției de inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.
Cu data de 1 iulie 2020, prin dispoziție a inspectorului general al Poliției Române, comisarul de poliție Nucu Marian a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile funcției de adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, pe o perioadă de 3 luni.
 
Totodată, pentru menținerea ordinii și siguranței publice pe durata sezonului estival, Poliția Română a suplimentat numărul efectivelor care acționează. Astfel, 182 de polițiști din structurile de ordine publică, investigații criminale, criminalistică și combaterea criminalității organizate au fost delegați la nivelul I.P.J. Constanța.
 
În total, peste 500 de polițiști acționează pe litoral cu mijloacele tehnice din dotare pentru menținerea ordinii și siguranței publice. Zilnic, 86 de patrule sunt în teren pentru a interveni la sesizările semnalate și a proteja drepturile și libertățile cetățenești.
 
Poliția Română continuă activitățile în sistem integrat alături de celelalte instituții cu atribuții în domeniu în scopul prevenirii și combaterii criminalității și al răspândirii SARS-Cov2.
 
 Citește și
 
Comisarul șef de poliție Constantin Dancu, șeful IPJ Constanța, s-a pensionat!

Să cunoaştem Poliţia Constanţa! Marian Nucu, Serviciul pentru Acţiuni Speciale şi misiunile cu grad sporit de dificultate

Cine sunt şi ce note au obţinut
Şefi noi în Poliţia Judeţului Constanţa. Să-i cunoaştem!

 

Ti-a placut articolul?

Comentarii