Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
12:12 10 08 2020 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Comisarul șef Constantin-Adrian Glugă face primele declarații despre împuternicirea sa în fruntea IPJ Constanța

ro

18 Jul, 2020 00:00 2172 Marime text
  • După pensionarea comisarului șef Constantin Dancu, fostul șef al IPJ Constanța, la nivelul inspectoratului au fost operate mai multe mutări.
  • Ciprian Sobaru, șeful Serviciului Rutier din IPJ Constanța, a fost împuternicit la comanda Serviciului Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative.
  • Constantin-Adrian Glugă, noul șef al IPJ Constanța, spune că toate schimbările au fost făcute ca urmare a cererilor ofițerilor.

Ieri, la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța a avut loc prima conferință susținută de comisarul-şef de poliţie Constantin-Adrian Glugă, împuternicit inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța, după pensionarea comisarului șef Constantin Dancu.
 
La eveniment, ce a avut ca temă analiza activităților desfășurate conform Planului de măsuri Litoral  2020, au mai participat comisarii șefi de poliție Mircea-Relu Vizitiu și Marian Nucu, adjuncții inspectorului șef.
 
În timul conferinței, comisarul-şef de poliţie Constantin-Adrian Glugă a vorbit și despre valul de schimbări în interiorul IPJ Constanța de la momentul împuternicirii sale în fruntea Poliției Județului Constanța, precizând că mutările au avut loc la solicitările ofițerilor titulari.
 
Astfel, reamintim că după pensionarea comisarului șef Constantin Dancu, șeful IPJ Constanța, la nivelul inspectoratului au fost operate următoarele mutări:
 
Comisarul de poliție Florea Romeo Titi, șeful Poliţiei Municipiului Medgidia. Florea Romeo Titi a fost împuternicit pentru trei luni la șefia PolițieiMamaia.  În continuare, Poliţia Municipiului Medgidia este condusă de adjunctul șef al poliției municipale comisar -șef de poliție Eugen Tomescu.
 
La scurt timp după plecarea comisarului-șef Dancu, s-a pensionat și comisarul şef de poliţie Ion Chiru, șef al Poliţei Municipiului Constanţa. În locul lui Chiru, la comanda Poliţei Municipiului Constanţa  a fost împuternicit comisarul şef de poliţie Liviu Lazăr, șeful Secției 2 de Poliție Constanța. În prezent, șeful Secției 2 de Poliție Constanța este Bogdan Moroianu.
 
Ulterior, comisar șef de poliție Ciprian Sobaru, șeful Serviciului Rutier din IPJ Constanța, a fost împuternicit la comanda Serviciului Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative. Împuternicirea este valabilă timp de trei luni.
 
În locul comisarului șef de poliție Ciprian Sobaru, în fruntea Serviciului Rutier a fost împuternicit comisarul sef Constantin Stoian , șeful Serviciului Ordine Publică din IPJ Constanța.
 
De asemenea, comisarul de poliţie Marius Ghiţă, adjunct la Poliţia Municipiului Constanţa, s-a întors la șefia Secției Secției 4 de Poliție Constanța.
 
Tot înc adrul conferinței de presă, comisarul-şef de poliţie Constantin-Adrian Glugă a fost întrebat cum a ajuns împuternicit inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Constanța.  
 
Iată răspunsul:
 
„Mi s-a propus!Am fost de acord cu această împuternicire. Am fost onorat. Este o onoare să lucrezi la o unitate de calibrul IPJ Constanța. Vorbim de carieră. Mi s-a propus această funcție. Eu am acceptat. Este o onoare, cum am mai spus“.
 

Date din CV-ul comisarului-șef Glugă

 
Constantin-Adrian Glugă s-a născut la data de 12 ianuarie 1974, în Valea Mare, Vâlcea, România.
 
Experienta profesionala
 
În perioada 06.01.2020 -30.06.2020 a fost împuternicit șef al Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
Din 22.04.2016 până la 05.01.2020 a fost șef al Inspectoratului de Poliție Județean Brăila.
08.02.2016 -22.04.2016 - împuternicit șef al Inspectoratului de Poliție Județean Brăila
15.09.2014 -08.02.2016  - adjunct al șefului Inspectoratului de Poliție Județean Brăila, pe linie de investigații criminale
 15.09.2012 - 15.09.2014 - șef al Unității Securitate/Operații-Centrul Mixt de Analiză, Misiunea Națiunilor Unite de Stabilizare în Haiti (MINUSTAH)-Port-au-Prince
15.12.2009 - 15.09.2012 - adjunct al șefului Inspectoratului Județean de Poliție Brăila, pe linie de investigatii criminale
01.12.2008 - 15.12.2009 – ofițer de poliție judiciară, Direcția Națională Anticorupție - Serviciul Teritorial Galați
 22.11.2007 - 01.12.2008 - adjunct al șefului Inspectoratului Județean de Poliție Brăila, pe linie de siguranță publică
01.03.2006 - 22.11.2007 - șef al Serviciului Ordine Publică, Inspectoratul de Poliție Județean Brăila
01.01.2006 - 01.03.2006 - ofiter specialist –Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate, Inspectoratul de Poliție Județean Brăila
15.02.2002 - 01.01.2006 – ofițer operativ/specialist în cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, Inspectoratul de Poliție Județean Brăila
01.02.2001 - 15.02.2002 – ofițer operativ în cadrul Biroului pentru Combaterea Fraudelor Vamale și Contrabandei, Inspectoratul de Poliție Județean Brăila
15.02.1999 - 01.02.2001 - ofiter operativ în cadrul Biroului de Ordine Publică
12.07.1997 - 15.02.1999 - comandant de pluton - pregătirea efectivelor de militari în vederea executarii serviciului de supraveghere a frontierei de stat.
 
Citește și
 
Comisarul șef de poliție Constantin Dancu, șeful IPJ Constanța, s-a pensionat!

Continuă schimbările în IPJ Constanța! Poliția Stațiunii Mamaia are un nou șef!

 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii