Surse Președintele Nicușor Dan va înființa la Cotroceni un departament special împotriva dezinformării și fake-news
Surse: Președintele Nicușor Dan va înființa la Cotroceni un departament special împotriva dezinformării
07 Jan, 2026 14:51
ZIUA de Constanta
459
Marime text
459
Marime text

Președintele Nicușor Dan va înființa la Cotroceni un departament special împotriva dezinformării și fake-news, departament care va fi în directa sa coordonare, au declarat pentru G4Media surse oficiale.
Decizia vine pe fondul incapacității instituțiilor române, dar și a Comisiei Europene, de a stăvili fluxul de dezinformări în spațiul public, mai cu seamă pe rețelele sociale.
În cadrul departamentului vor fi reprezentate instituțiile cu atribuții, potrivit informațiilor G4Media.
Nu e clar la acest moment dacă departamentul va avea ca șef un consilier prezidențial nou sau unul care face deja parte din echipa de la Cotroceni.
Atribuțiile privind sancționarea rețelelor sociale sunt partajate în acest moment între statele naționale și Uniunea Europeană, potrivit legislației comunitare.
Articol complet AICI
Citește și:
VIDEO. Nicușor Dan, despre majorarea taxelor- „Mi-ar fi plăcut să scadă, nu să crească”
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


