Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
04:56 19 06 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La mulţi ani, domnule rector Octavian Tărăbuţă! (video)

ro

27 May, 2019 00:00 543 Marime text
Astăzi, în „familia” Academiei Navale „Mircea cel Bătrân” - aşa cum sentimental o definea rectorul său într-un recent interviu oferit pentru ZIUA de Constanţa - este sărbătoare... la nivel înalt. Comandant (rector) Octavian Tărăbuţă împlineşte 53 de ani.
 
Născut pe 27 mai 1966, în municipiul Roman, judeţul Neamţ, comandorul conferenţiar univ. dr. ing. Octavian Tărăbuţă îi urma la „timona” ANMB, în urma scrutinului din iunie 2016, comandorului dr. ing. Vergil Chiţac, care demisionase după intrarea în cursa electorală pentru Primăria Constanţei.
 
Din anul 1920, data „naşterii” acestei prestigioase instituţii universitare, iniţial Şcoala Navală, când la conducere s-a aflat locotenent-comandor Ioan Georgescu, şi până în prezent, Octavian Tărăbuţă este cel de-al 40-lea rector al ANMB.
 
Biografia unei deveniri
 
5.07.2016 - prezent - rector Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: comanda şi controlul instituţiei; tipul sau sectorul de activitate: leadership şi management universitar militar.
 
1.12.2013 - 5.07.2016 - locţiitor al comandantului (prorector) pentru programe şi relaţii internaţionale Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: planificarea, coordonarea şi autoevaluarea programelor şi activităţilor internaţionale. Tipul sau sectorul de activitate: relaţii internaţionale în domeniul universitar.
 
1.10.2009 - 1.12.2013 - director al Departamentului Electrotehnică, Comunicaţii şi Armament Naval Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: management universitar. Tipul sau sectorul de activitate: educaţie şi formare de nivel terţiar, cercetare ştiinţifică.
 
1.10.2007 - 01.10.2009 - şef birou secretariat rector şi relaţii publice Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: informare publică, promovare şi marketing universitar, relaţii internaţionale. Tipul sau sectorul de activitate: relaţii publice şi internaţionale.
1.10.1998 - 1.10.2007 - şef de lucrări universitar Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: activitate didactică şi de cercetare ştiinţifică în domeniul armelor sub apă. Tipul sau sectorul de activitate: educaţie şi formare de nivel terţiar, cercetare ştiinţifică.
 
1.03.1991 - 10.10.1998 - asistent universitar Academia Navală „Mircea cel Bătrân”. Principalele activităţi şi responsabilităţi: activitate didactică şi de cercetare ştiinţifică în domeniul armelor sub apă. Tipul sau sectorul de activitate: educaţie şi formare de nivel terţiar, cercetare ştiinţifică.
 
Educaţie şi formare. Formare de specialitate
1.09.1990 - 1.03.1991 - ofiţer 2 în serviciul tehnic Fregata 111 „Mărăşeşti”, Forţele Navale Române. Principalele activităţi şi responsabilităţi: exploatarea sistemelor de armament naval. Tipul sau sectorul de activitate: ingineria şi managementul sistemelor de armament.
 
1.12.2010 - prezent - conferenţiar universitar Nivel 8 ISCED 2011 Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, Constanţa ▪ Sisteme de arme sub apă; ▪ Bazele sistemelor de armament naval.
 
1.10.2002 - 7.05.2009 - doctor în domeniul Inginerie Mecanică Nivel 8 ISCED 2011 Academia Tehnică Militară, Bucureşti ▪ Cercetare ştiinţifică în domeniul vehiculelor subacvatice (vezi video mai jos)
 
1.10.1985 - 31.07.1990 - inginer de armament naval Nivel 6 şi 7 ISCED 2011 Academia Tehnică Militară, Bucureşti ▪ Proiectarea şi exploatarea armamentului naval.
 
1.10.1984 - 30.06.1985 - stagiu militar cu termen redus Academia Tehnică Militară, Bucureşti şi U.M. 01046 Bucureşti ▪ Instruire militară de bază.
 
15.09.1980 - 30.06.1984 - Bacalaureat Nivel 3 ISCED 2011 Liceul de matematică-fizică „Roman-Vodă”, Roman, Jud. Neamţ ▪ Profil matematică-fizică.
 
8 - 19.10.2007 - Informare şi relaţii publice Direcţia Informare şi Relaţii Publice, Ministerul Apărării Naţionale ▪ Informare şi comunicare, relaţii publice
 
19 - 27.05.2007 Lector la modulul „Sea mines and minefield planning” în cadrul cursului „Mine Countermeasures” Canadian Forces Fleet School, Quebec City, Canada ▪ Instruirea specialiştilor în domeniul minelor marine.
 
12 - 28.09.2005 Academic Instructor Course Școala NATO, Oberammergau, Germania ▪ Educaţia adulţilor - Andragogie.
 
20 - 28.11.2003 Sting Ray Torpedo Course BAE Systems, Portsmouth, Marea Britanie ▪ Folosirea în luptă a torpilei antisubmarin Sting Ray.
 
1.02 - 30.06.2002 Ingineria sistemelor pentru apărare - curs postuniversitar Academia Tehnică Militară, Bucureşti.
 
Competenţe profesionale
▪ Managementul tehnic/ciclul de viaţă al sistemelor pentru apărare
10 - 25.09.1999 - Maritime Operational Language Seminar Surface Warfare Officers School, Newport, RI, S.U.A. ▪ Planificarea operaţiilor navale conform standardelor NATO/PfP.
 
5 - 12.06.1999 NATO/PfP Mine Countermeasures procedures Ecole Navale de Guerre de Mines, Ostende, Belgia ▪ Folosirea mijloacelor de luptă împotriva minelor marine.
 
28.09.1998 - 26.01.1999 - International Surface Warfare Officer Course Naval Amphibious Base, San Diego, CA, SUA ▪ Lupta navală de suprafaţă.
 
Sursa foto: Academia Navală „Mircea cel Bătrân“
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii