BCCO Ploiești Persoane cercetate pentru trafic de droguri de risc
BCCO Ploiești: Persoane cercetate pentru trafic de droguri de risc
06 Feb, 2026 16:47
ZIUA de Constanta
131
Marime text
131
Marime text
Nr. 123 din 6 februarie 2026
PERSOANE CERCETATE PENTRU TRAFIC DE DROGURI DE RISC
PERSOANE CERCETATE PENTRU TRAFIC DE DROGURI DE RISC
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a 4 persoane, cu vârste între 25 și 47 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de risc.
Video - https://youtu.be/iiZ7Ko-f81Y
Din probele administrate a rezultat că, în perioada februarie 2025 – februarie 2026, 3 dintre persoane ar fi procurat, deținut și vândut, în județul Prahova, diferite cantități de canabis (drog de risc) cu sume între 50 și 60 de lei pentru un gram.
De asemenea, cercetările au reliefat faptul că una dintre persoanele cercetate ar fi fost sursă de aprovizionare pentru alta, comercializând diferite cantități de canabis, cu 28 de lei pentru un gram.
De asemenea, la data de 5 februarie 2026, acesta ar fi fost prins în flagrant delict, în municipiul Ploiești, în timp ce ar fi deținut, în scopul comercializării, aproximativ 150 de grame de canabis.
În urma celor 4 percheziții domiciliare efectuate, de către polițiști, la data de 5 februarie 2026, au fost descoperite și ridicate 30 de plante canabis (uscate), o cantitate de canabis, grindere, un cântar de precizie, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă.
La datele de 5 și 6 februarie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești au luat măsura reținerii față de persoanele cercetate.
Astăzi, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Prahova cu propunere de arestare preventivă a acestora, pentru 30 de zile.
Acțiunea a fost realizată cu sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova.
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


