Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:57 19 01 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Viaţa, opera, regretele Elena Udrea, la aniversară

ro

26 Dec, 2013 08:09 2992 Marime text
„Patruzeci de ani! 
Au trecut ca o clipă... Şi totuşi înseamnă o viaţă... 
Nu regret nimic, nu aş schimba nimic. Sunt fericită cu alegerile pe care le-am făcut. 
Momentul acesta este un sfârşit şi este un început. 
Sunt pregătită pentru a porni mai departe şi vă mulţumesc pentru că îmi sunteţi alături!”

Asta scria, acum, câteva ore pe pagina sa de facebook, Elena Udrea.
 
Dar cine este Elena Udrea. Iată CV-ul său:
Data si locul nasterii: 26 decembrie 1973, Buzau
Experienta profesionala
Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, decembrie 2009 - februarie 2012
Ministrul interimar al Mediului, octombrie 2009 - decembrie 2009
Ministrul Turismului, decembrie 2008 - octombrie 2009
Consilier de Stat, seful Cancelariei Presedintelui, Administratia Prezidentiala, februarie 2005 - octombrie 2005
Consilier General al Municipiului Bucuresti, Presedintele Comisiei Juridice si de Disciplina, Primaria Municipiului Bucuresti, 2004 - 2005
Membru fondator Fundatia "PROEUROPA", din 2004
Avocat stagiar din 1997, Cabinet Individual de Avocatura, "Udrea Elena Gabriela", din 1999
Studii
Universitatea Nationala de Aparare "Carol I", Masterat in Securitate si aparare nationala
Universitatea Nationala de Aparare "Carol I", Colegiul de Management al Resurselor Apararii, Educational si al Achizitiilor
Universitatea Nationala de Aparare "Carol I", Colegiul National de Aparare "Carol I", seria a XIV-a, Expert in securitate si aparare nationala
Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir", Bucuresti
Liceul Teoretic Bogdan Petriceicu Hasdeu, Buzau
 Cariera politica
Presedinte al Partidului Democrat-Liberal, filiala Bucuresti, noiembrie 2010 - iunie 2012
Presedinte interimar al Partidului Democrat-Liberal, filiala Bucuresti, iulie 2010 - noiembrie 2010
Deputat in Colegiul 25 Bucuresti, noiembrie 2008 - prezent
Secretar Executiv al Partidului Democrat-Liberal, decembrie 2006 - mai 2011
Vicepresedinte al PDL, mai 2011-iunie 2012
Consilier General al Municipiului Bucuresti, Presedinte al Comisiei Juridice si de Disciplina, Primaria Municipiului Bucuresti, 2004 - 2005

Activitatea stiintifica
Cinci lucrari stiintifice si articole in domeniul geopoliticii si globalizarii:
"Geopolitica Spatiului Marea Neagra - Caucaz", coautor
"Mediul International si Uniune Europeana", coautor
"Profilul Geopolitic al Bazinului Marii Negre si Caucazului", coautor
"Perspectivele Strategice ale regiunii Marii Negre in viziunea S.U.A. Interesele românesti si miza resurselor energetice din regiune", autor
"Globalizarea - concept, dimensiuni si procese", coautor
Limbi straine
Engleza - foarte bine
Franceza - bine
Italiana - bine
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii

  • Sconosciutto 26 Dec, 2013 10:08 La multi ani fericiti, Elena Urea, frumoasa noastra preferata ! In 2014 te asteptam la Cotroceni, sa ne fii presedinte !