22:39 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

România a învins în deplasare Grecia la fotbal pe plajă

22 Jun, 2016 10:57 2540 Marime text
Primul meci din dubla de verificare Grecia - România la fotbal pe plajă le-a revenit oaspeţilor cu 8-7, după loviturile de departajare. La finalul celor trei reprize şi după prelungiri, scorul a fost 5-5. Golurile tricolorilor le-au aparţinut lui Marian Măciucă (4), Gabriel Dobre (2), Adrian Tănase, iar un grec a marcat în propria poartă. „Am condus cu 3-1 în prima repriză, cu 5-2 în a doua şi cu 8-7 la final. La meci au asistat 5.000 de greci. Atmosfera a fost super! Diseară, de la ora 19.00, susţinem al doilea meci”, a declarat constănţeanul Viorel Farcaş, selecţionerul echipei naţionale a României.

Dintre cei zece tricolori convocaţi, nouă reprezintă cluburi constănţene: Ionuţ Florea, Adrian Tănase, Liviu Croitoru, Ionel Posteucă, Marian Măciucă, Bogdan Ciocănel, Dorel Zaharia, Marian Jalbă (Performer) şi Valentin Dumitrică (Farul). Al zecelea jucător este Gabriel Dobre, de la Informatica Timişoara, dar constănţean şi el.