Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
00:50 20 11 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Episcopul Tulcii, PS Visarion, aniversat la Mănăstirea Dervent (galerie foto)

ro

20 Oct, 2018 12:32 1372 Marime text
PS Visarion, Episcopul Tulcii, a împlinit ieri 59 de ani. 

Azi, la Mănăstirea Dervent, cei prezenți la simpozionul "Clerici din dobrogea în perioada 1916-1919", i-au urat La mulți ani.

Mâine este și ziua lui onomastică. 

Starețul Andrei Tudor i-a făcut cadou Episcopului Tulcii PS Visarion o icoană cu Sfântul Marcel. 

Episcopul Visarion s-a născut în data de 19 octombrie 1959, în localitatea Tălmaciu, județul Sibiu, scrie basilica.ro. 

Mâine este și ziua lui onomastică. 

Ca repere bibliografice, amintim că: 
  • 1966 – 1974 Şcoala generală la Tălmaciu.
  • 1974 – 1976 Treapta I de liceu la Liceul din aceeaşi localitate.
  • 1976 – 1981 Seminarul Teologic Ortodox Român din Cluj.
  • Stagiu militar cu termen redus la UM 01336 din Zalău.
  • 1982 – 1986 Institutul Teologic Universitar din Sibiu ( licenţiat în Teologie, ca şef de promoţie cu media 9.92), având ca teză de licenţă subiectul Biserica Ortodoxă Română văzută de călătorii străini (sec. XV – XIX), sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Mircea Păcurariu.
  • 1986 – 1989 Doctorat în Teologie, specializarea Teologie Dogmatică şi Simbolică, la Institutul Teologic din Sibiu.
  • 1994 – 1995 Cursuri de specializare la Facultatea de Filozofie a Universităţii din Atena.
  • 1995 – 1997 Cursuri de specializare la Facultatea de Teologie a Universităţii din Atena.
  • 5 mai 1989 – este tuns în monahism la Mânăstirea Sâmbăta de Sus, jud. Braşov, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Dr. Antonie Plămădeală, unde primeşte numele de Visarion.
  • 15 august 1989 – a fost hirotonit întru diacon (ierodiacon), apoi preot (ieromonah) la 5 octombrie 1997, în Catedrala Ortodoxă Română din Cluj de către I.P.S. Bartolomeu Anania al Vadului Feleacului şi Clujului
  • 12 octombrie 1997 – Hirotonit arhiereu  în Catedrala Ortodoxă Română din Alba – Iulia.
  • 1 iunie 1989 – 1 iulie 1996 – secretar eparhial la Centrul Mitropolitan din Sibiu.
  • 1991 – 1994 – asistent universitar de limbi clasice la Facultatea de Teologie Andrei Şaguna din Sibiu.
  • 1 iulie 1996 – octombrie 1997- consilier cultural al Arhiepiscopiei Sibiului.
  • 5 martie 2008 este ales Episcop al Tulcii, iar în 25 martie 2008 este întronizat ca episcop titular al Eparhiei Tulcii de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în Catedrala Buna – Vestire din Tulcea.
  • Este cetăţean de onoare al localităţilor Zărneşti şi Răşinari.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii

  • adrian 22 Oct, 2018 08:30 Frumos articol mai ales ca ieri a fost sf. Visarion. https://doxologia.ro/sfantul-cuvios-marturisitor-visarion