22:43 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ştefan Nanu a debutat ca antrenor al „marinarilor” cu un rezultat dureros „Am nevoie de caractere la Farul”

03 Mar, 2014 00:00 1702 Marime text
Constănţenii au început anul în Liga a 2-a cu o remiză în deplasare, însă rezultatul le-a lăsat oaspeţilor un gust amar, în condiţiile în care au fost egalaţi în prelungiri, dintr-un penalty contestat

FC Farul şi CF Brăila au jucat sâmbătă la Brăila în etapa a 17-a a eşalonului secund. „Marinarii” au deschis scorul în minutul 18, după o fază demnă de Stan şi Bran, iar scorul s-a menţinut 0-1 până în minutele de final. Prelungirile au adus însă încă un gol, dar în poarta Farului, care a scăpat astfel victoria printre degete.

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru constănţeni. Nu trecuseră nici 20 de minute, când tânărul atacant Silviu Igiroşanu a speculat bâlba a doi adversari, Necoară şi Ghiocel, care s-au dat cap în cap, şi l-a învins pe portarul advers. Până aproape de final, au mai existat ocazii de gol (de ambele părţi), însă tabela nu s-a mai modificat. Nici cele două cartonaşe roşii, câte unul de fiecare parte (Spătaru 77 / I. Florea II 82), nu au influenţat scorul. Farul părea scăpată în câştigătoare (ce debut pentru antrenorul Ştefan Nanu!), însă au venit prelungirile, în care CF Brăila a beneficiat de un penalty (pe care marinarii l-au contestat), iar Claudiu Ionescu nu a greşit şi a stabilit scorul final. „Per ansamblu, ar fi trebuit să câştigăm. Sigur, nici un punct nu e de lepădat, dar modul în care am scăpat victoria (fiind egalaţi în al doilea minut de prelungire, dintr-un penalty inexistent) mi-a lăsat un gust amar. În plus, la 1-0, am avut o ocazie foarte mare, prin Cristian Cristea, care nu l-a putut învinge pe goal-keeper-ul advers din situaţie de unu la unu. E dureros să ratezi aşa trei puncte.

Cei mai mulţi dintre jucătorii noştri au avut o atitudine bună, dorindu-şi foarte mult victoria, însă evoluţia a trei-patru dintre ei a lăsat de dorit. Aşteptam mai mult de la ei. Au fost pe teren doar cu prezenţa. Mâine (n.r. astăzi), voi purta o discuţie cu echipa, pentru că la Farul am nevoie de caractere. Lotul este destul de slăbuţ din punct de vedere valoric, iar în această situaţie grea, în care patronul Giani Nedelcu este singur, trebuie să ne mobilizăm foarte bine. Pentru noi urmează patru etape de foc, în care întâlnim, în ordine, FC Clinceni (acasă), CSMS Iaşi (în deplasare), Unirea Slobozia şi Rapid Bucureşti - la Constanţa. Ne va fi foarte greu”, a declarat antrenorul principal al Farului, Ştefan Nanu. În meciul de sâmbătă, au jucat: CF Brăila (antrenor, Alin Pânzaru) - Comănescu - Petean, Ignat, Necoară, Ghiocel (67 G. Iordache) - L. Ivan - C. Roşu (61 Cazan), R. Neagoe (46 Cl. Ionescu), Spătaru, Frunză (cpt.) - Ndigwe; FC Farul (antrenor, Ştefan Nanu) - Puia - Băjan, Buzea, Bumbac (cpt.), Mansur - Scărlătescu (53 Niţescu), V. Apostol, Lădaru (82 Coteanu), Ivanovici (63 I. Florea II) - Igiroşanu, Cr. Cristea. În partida cu FC Clinceni, care se va juca sâmbătă, 8 martie, de la ora 11.00, „marinarii” nu îl vor putea folosi, pe lângă Ionuţ Florea, nici pe Florin Buzea, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Pe locul opt în clasament

În celelalte meciuri de sâmbătă s-au înregistrat rezultatele: FC Clinceni - CSMS Iaşi 1-2 (Arman Karamyan 90+1 - din penalty / Bosoi 70, Niţu 84 - autogol), SC Bacău - Rapid Bucureşti 1-2 (Şchiopu 55 / Burcă 43 - autogol, Martin 79), ACS Berceni - Rapid CFR Suceava 4-1 (Bădăuţă 23, Fâşie 29, 82 - din penalty, Pădureţu 44 / M. Negru 28 - din penalty), Dunărea Galaţi - Unirea Slobozia 2-1 (Bâtfoi 66, Sfrijan 86 / Ursu 68). Unirea Tărlungeni şi Gloria Buzău au avut rundă liberă. Clasament: 1. Rapid - 31p, 2. Iaşi - 28p, 3. Slobozia - 28p, 4. Clinceni - 25p, 5. Berceni - 25p, 6. Buzău - 18p, 7. Bacău - 18p, 8. Farul - 16p, 9. Tărlungeni - 15p, 10. Brăila - 15p, 11. Suceava - 11p, 12. Galaţi - 6p.