05:28 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Australian Open. Cine va fi adversara din următorul meci

16 Jan, 2018 08:42 1767 Marime text
Tenismena din Constanța, Simona Halep, numărul 1 în clasamentul WTA s-a calificat în turul secund al primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Simona Halep a învins-o în două seturi scor 7-6; 6-1 pe sportiva din Australia Destanee Aiava.

După un prim set foarte echilibrat, Simona Halep a avut nevoie în setul secund de intervenția terapeutului după ce s-a accidentat la picior.

Sportiva din Constanța a reușit să revină în meci și și-a adjudecat setul al doilea cu scorul 6-1.

UPDATE.

Halep şi-a asigurat 80.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va întâlni pe Eugenie Bouchard (Canada), care a învins-o pe franţuzoaica Oceane Dodin cu 6-3, 7-6 (5).

Simona Halep este a treia reprezentantă a României calificată în turul al doilea la Australian Open, după Irina Begu şi Sorana Cîrstea.