Farul Constanța, deasupra liniei roșii. Flavius Stoican - „Putem mult mai mult. Se poate evita barajul, cu siguranță“ (VIDEO)
Farul Constanța, deasupra liniei roșii. Flavius Stoican - „Putem mult mai mult. Se poate evita barajul, cu
27 Apr, 2026 17:00
ZIUA de Constanta
311
Marime text
311
Marime text
- În ultimele trei meciuri din play-out, echipa de la malul mării se va duela cu FC Botoșani, Oțelul Galați și Metaloglobus.
Cu trei etape înaintea încheierii Superligii 2025/2026, Farul ocupă în turneul play-out locul 6, primul deasupra liniei barajului, cu un punct deasupra locului 7.
În lupta pentru evitarea pozițiilor de baraj, „marinarii“ au luat o gură de oxigen prin remiza (0-0) din meciul în deplasare cu UTA, a doua clasată, din etapa a șasea. În continuare, echipa de la malul mării mai are de jucat cu FC Botoșani (locul 3) - acasă, Oțelul Galați (locul 4) - în deplasare și cu Metaloglobus (locul 10, ultimul) - acasă.
„Luciditatea vine din putere“
„Ne concentrăm pe ce urmează, să ne pregătim și mai bine, că putem mult mai mult. Am avut și o discuție cu jucătorii în vestiar. Cu UTA au dat dovadă că există ambiție și atunci e important să ne pregătim mai bine, că ajungem în situații în care putem fructifica acele momente și le ratăm, că nu suntem lucizi. Luciditatea vine din putere. N-ai putere, nu se mai oxigenează creierul și atunci ai momente în care iei deciziile greșite. Potențial există, sunt jucători care au calitate și atunci trebuie putere la antrenamente ca să fim bine la joc“, a declarat Flavius Stoican, antrenorul principal al Farului.
„E presiune pe umerii jucătorilor“
Acesta s-a declarat mulțumit cu punctul obținut la Arad, chiar dacă victoria îi ajuta și mult pe „marinari“. „Cred că, prin acest punct, sunt șanse mari ca UTA să continue în Superligă, fără emoții de final. Pentru noi era mult mai bună o victorie, dar, ținând cont că am avut un adversar care greu pierde pe teren propriu, până la urmă e îmbucurătoare și remiza. Nu suntem fericiți, dar suntem mulțumiți. Asta am simțit eu de pe marginea terenului. E presiune pe umerii jucătorilor, teama de a nu greși, nu e ușor pentru ei“, a punctat Flavius Stoican.
Program etapa a 6-a
Vineri, 24 aprilie 2026
FC Hermannstadt - Csikszereda 0-0
FCSB - Petrolul Ploiești 3-1
Sâmbătă, 25 aprilie 2026
FC Botoșani - Oțelul Galați 1-1
Duminică, 26 aprilie 2026
UTA - Farul Constanța 0-0
Luni, 27 aprilie 2026
Ora 17.30: Metaloglobus - Unirea Slobozia
Clasament play-out
- FCSB - 36p (6m)
- UTA - 32p (6m)
- FC Botoșani - 31p (6m)
- Oțelul Galați - 28p (6m)
- Csikszereda - 27p (6m)
- Farul - 24p (6m)
- Petrolul - 23p (6m)
- FC Hermannstadt - 20p (6m)
- Unirea Slobozia - 19p (5m)
- Metaloglobus - 10p (5m).
Program în continuare
Etapa 7: Farul - FC Botoșani (duminică, 2 mai 2026, de la ora 17.30)
Etapa 8: Oțelul - Farul
Etapa 9: Farul - Metaloglobus.
„Denis Alibec are nevoie să se îmbunătățească“
Flavius Stoican este convins că Farul poate evita barajul. „Cu siguranță. Acolo tindem, să evităm acest lucru. Nu ne trebuie decât prima victorie, pentru descătușarea jucătorilor. Și avem ocazia să o obținem pe teren propriu. Importanrt e să avem aceeași ambiție, aceeași dorință. Sunt momente în care putem face diferența, că avem jucători în atac care, printr-o execuție, pot debloca tabela. În ce-l privește pe Denis Alibec, tot timpul e loc de mai bine, asta am discutat și cu el. E un jucător care poate face diferența. Are nevoie să se îmbunătățească din toate punctele de vedere, pentru el, pentru tot ce înseamnă Denis Alibec, întrucât potențial există“, a arătat Stoican.
„Nu-i ușor să bați atâta drum“
Principalul Farului a remarcat și sprijinul primit de la suporterii, fanii venind și la Arad. „Le mulțumesc, nu-i ușor să bați atâta drum, de la Constanța până la Arad, să străbați toată țara, ca să încurajezi echipa în momentele mai delicate. Câți sunt, 20, 1, 5, 300 sau 5.000, ne transmit energia asta pozitivă, de care avem nevoie“, a spus tehnicianul de 49 de ani.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Flavius Stoican, după UTA - Farul Constanța 0-0
„La echipa pe care o antrenez am văzut multă ambiție“
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


