16:21 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep s-a calificat cu emoţii în turul trei la Wimbledon

28 Jun, 2014 00:00 1948 Marime text
Constănţeanca Simona Halep a acces ieri în turul 3 la Wimbledon, însă calificarea a venit cu destule emoţii. Clasată pe locul 3 în clasamentul mondial şi cap de serie numărul 3 la întrecerea londoneză, Simona a avut în turul secund un meci mult mai greu decât se aştepta cu ucraineanca Lesia Ţurenko, numărul 170 WTA. Jucătoarea constănţeană s-a impus în trei seturi, după o oră şi 49 de minute de joc. Simona şi-a adjudecat primul set cu 6-3, în 34 de minute, şi se părea că va încheia lejer partida, după ce, în actul secund, s-a distanţat la 3-0 după doar opt minute. Ţurenko a revenit însă şi, după 32 de minute, s-a impus cu 6-4, trimiţând partida în decisiv, unde Halep a închis meciul cu un 6-4, după 43 de minute.

În partida următoare, din „16”-imi, Simona o va întâlni, astăzi, pe tânăra elveţiancă de 17 ani Belinda Bencic, numărul 71 WTA, care s-a calificat după victoria cu 6-4, 7-5 contra americancei Victoria Duval. Învingătoarea disputei Halep - Bencic se va confrunta apoi în optimi cu cine va câştiga meciul Vera Zvonareva (Rusia, beneficiară a unui wild-card) - Zarina Diyas (Kazahstan). În sferturi, Simona ar putea da peste Ana Ivanovici (Serbia, nr. 11) sau Sabine Lisicki (Germania, nr. 19), care se întâlnesc în „16”-imi. Iar în semifinale, adversara constănţencei ar putea fi Serena Williams (SUA, liderul mondial şi principala favorită la câştigarea trofeului) sau Maria Şarapova (Rusia, nr. 5).

Sursa foto: wimbledon.com