09:23 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep, a doua favorită a turneului de la Cincinnati

07 Aug, 2014 00:00 1355 Marime text

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep este a doua favorită a turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, care oferă premii totale de 2,4 milioane de dolari. Întrecerea se desfăşoară între 11 şi 17 august, iar Simona, care ocupă, momentan, locul 3 în clasamentul WTA, dar va urca pe 2, va intra în competiţie din turul secund. Cap de serie numărul unu este americanca Serena Williams, liderul ierarhiei mondiale. De la Cincinnati nu vor lipsi, dintre jucătoarele din top 10, nici Petra Kvitova (favorita numărul 3), Agnieszka Radwanska (4), Maria Şarapova (5), Angelique Kerber (6), Eugenie Bouchard (7) şi Jelena Jankovici (8), toate fiind exceptate de la runda inaugurală. Simona are de apărat, la acest turneu, 225 de puncte, după ce, la ediţia de anul trecut, a ajuns în sferturi, unde a fost eliminată de Serena Williams, cu 6-0, 6-4. Sportiva de 22 de ani din Constanţa a fost nominalizată pe site-ul oficial al WTA la titlul Player of the Month (Jucătoarea lunii), distincţie pentru care se luptă cu Serena Williams şi Caroline Wozniacki, toate trei jucătoarele câştigând, luna trecută, câte un turneu. Simona s-a impus la Bucureşti, Serena, la Stanford, iar Caroline, la Istanbul.