15:26 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Simona Halep, învinsă în trei seturi în finala de la Cincinnati, după ce constănțeanca a câștigat lejer primul set!

19 Aug, 2018 23:23 1794 Marime text
Simona Halep, numărul unu mondial, și olandeza Kiki Bertens, a 17-a jucătoare a lumii, s-au întâlnit în această seară în finala turneului de la Cincinnati.

Simona Halep a câștigat lejer primul set, cu 6-2 în 30 de minute.

Setul secund a fost mult mai disputat, deși părea că Bertens se va impune ușor, după ce a fost în avantaj cu 4-1. Simona a revenit însă și a egalat la 4. La 5-5, Bertens  a ratat minge de set. S-a făcut 6-6 și s-a intrat în tiebreak, unde Simona a avut minge de meci, însă, în cele din urmă, s-a impus olandeza, care a făcut 7-6 și a egalat situația la seturi, 1-1.

A urmat astfel setul decisiv, în care Simona, obosită după parcursul de la Montreal (în care s-a impus) și de acum, a avut o cădere, permițându-i adversarei să se distanțeze la 5-1!  Simona a mai câștigat un game, după care Bertens nu a lăsat să-i scape ocazia de a face 6-2, încheind meciul cu un as și câștigând turneul!

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța