23:59 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Noi probleme medicale pentru Simona Halep. Întrerupt o oră, meciul de la Cincinnati i-a revenit constănţencei

17 Aug, 2021 21:05 2789 Marime text
  • Jucătoarea din Constanţa a debutat astăzi la turneul de la Cincinatti, contra Magdei Linette.

Simona Halep se confruntă cu noi probleme medicale, după ruptura musculară de la gamba stângă, din luna mai, care a forţat-o să ia o pauză de trei luni.

Astăzi, numărul 14 mondial a debutat în turneul de la Cincinnati, contra polonezei Magda Linette (44 WTA), iar, în setul secund, la scorul de 4-1 pentru Linette (primul set îi revenise constănţencei, cu 6-4), Simona a solicitat intervenţia cadrului medical, acuzând dureri la coapsa dreaptă.

Halep a revenit în meci cu un bandaj mare aplicat pe picior şi a câştigat un game, iar, la 4-2 pentru Linette, meciul a fost întrerupt, din pricina ploii!

După o pauză de o oră, partida s-a reluat, iar setul doi i-a revenit lui Linette, 6-3, confruntarea intrând astfel în decisiv.

UPDATE 1:

În setul decisiv, Simona s-a impus cu 6-1 şi a câştigat meciul, calificându-se în turul următor.

UPDATE 2:

În turul doi, Simona Halep se va duela cu Jessica Pegula (SUA, 30 WTA), partida fiind programată în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 2.00, în direct la Digi Sport 2.

Jessica Pegula a avansat în această fază după ce a învins-o pe Camila Giorgi (Italia, 71 WTA), scor 6-2, 6-2.

Simona Halep și Jessica Pegula se vor întâlni în premieră în circuitul profesionist cu această ocazie.