05:41 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Frontiera Tomis Constanța a câștigat cea de-a V-a ediţie a Cupei Regelui la Oină

15 May, 2017 18:55 2193 Marime text
Pe stadionul naţional de Rugby „Arcul de Triumf'', s-a desfăşurat, în perioada 13-14 mai a.c., cea de-a V-a ediţie a Cupei Regelui la Oină.

Competiţia, organizată de Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, Casa Regală a României, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, ACS Straja Bucureşti şi Federaţia Română de Rugby ,a avut la start patru echipe: ACS Frontiera Tomis Constanţa, ACS Straja Bucureşti, CS Brigada Gherăeşti şi CS Politehnica Cluj.

Sâmbătă, 13 mai, în prima zi a competiţiei, au fost programate cele două semifinale: ACS Straja Bucureşti - CS Brigada Gherăeşti scor 24-13 (12-4) şi Frontiera Tomis Constanţa - Politehnica Cluj, scor 18-11 (12-4).

Duminică, 14 mai, au fost programate cele două finale. Finală mică a fost câştigată de Brigada Gherăeşti, care a învins Politehnica Cluj cu 15-10 (6-6).  Finala mare a adus faţă în faţă pe Frontiera Tomis Constanţa şi Straja Bucureşti. Lovitura de începerea a fost dată de Mihai Covaliu, preşedintele COSR, care, împreună cu preşedintele Federaţiei Române de Oină, Nicolae Dobre, şi Ion Tucă, directorul Casei Regale, a felicitat componenţii celor două finaliste pentru calificarea în ultimul act al competiţiei şi le-a urat succes.

În finala mare, ca urmare a unei evoluţii foarte bune, Frontiera Tomis Constanţa s-a impus cu scorul de 23-10 (15-6). Este al treilea trofeu după cele câştigate în 2013 şi 2016.

„Cele patru echipe au oferit pe parcursul competiţiei un spectacol deosebit, reuşind să facă o foarte bună promovare sportului nostru naţional oină”, a declarat Nicolae Dobre.

Înainte de festivitatea de premiere invitaţii federaţiei, Andrei Grinkevich (ambasadorul Belarusului în România), Paul Brummell (ambasadorul Marii Britanii în România), Saker Malkawi (ambasadorul Iordaniei în România), Yevhen Levtskyi (ambasadorul Ucrainei în România), Kisaburo Ishii (ambasadorul Japoniei în România) şi Guy Jaouen (preşedintele Asociaţiei Europene a Jocurilor şi Sporturilor Tradiţionale), au încercat să lovească mingea cu bastonul, toţi reuşind să puncteze.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de către secretarul de stat în Ministerul Tineretului şi Sportului, Cosmin Butuza, care a fost ajutat de Ion Tucă şi Nicolae Dobre.

Activităţile s-au încheiat cu o tombolă organizată în cadrul campaniei „Iubesc oina”, fiind oferite numeroase premii.