15:48 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul joacă azi la Timişoara, în nocturnă România a pierdut la mustaţă meciul cu Spania de la Europene

17 Apr, 2014 00:00 1937 Marime text
Echipa naţională de rugby a României a pierdut cu 15-17 (5-10) meciul cu Spania, din semifinalale Diviziei A (eşalonul secund) de la Campionatul European de juniori până în 18 ani, din Polonia. Din colectivul tehnic al României face parte şi Cristi Cojocaru, antrenorul de la Tomitanii Constanţa, iar în lot se găsesc şapte rugbyşti constănţeni: Ovidiu Cojocaru (autor al unui eseu contra Spaniei), Alexandru Cozma, Ionel Melinte, Andrei Iurea, Vlad Popa (de la Cleopatra Mamaia), Mihai Lămboiu (de la Tomitanii) şi Cristian Strătilă (de la LPS „Nicolae Rotaru“). Condusă cu 10-0 în prima repriză, România a revenit la 15-10 în partea secundă (minutul 56), însă apoi a cedat la diferenţă de două puncte, scorul final, 17-15, fiind realizat din minutul 62. Echipa de start a tricolorilor a fost compusă din: Strătilă, Cojocaru, Lucaci, O. Popa, Iurea, Chirică, Ghiarasim, Motoc, Croitoru, Ludoşan, Melinte, Bencea, Paxaman, Cucoş, Pădureanu, Oprea. Rezerve: Lungu, Toma, Toader, Cozma, Macoveanu, Negoiţă, Vl. Popa, Simionescu, Lămboiu, Rupanu. România a reuşit două eseuri, o transformare şi o lovitură de pedeapsă, Spania având în plus o transformare. În partida următoare, tricolorii vor întâlni, mâine, reprezentativa ţării gazdă.

Meci contra campioanei

Astăzi, de la ora 20.00, liderul, cu 12 puncte, al clasamentului SuperLigii de rugby, RCJ Farul Constanţa, joacă în deplasare, în etapa a patra, contra campioanei RCM Timişoara. Partida se dispută pe stadionul „Dan Păltinişanu“, în direct la TVR3 şi pe rugbytv.ro. În ierarhie, echipa gazdă ocupă locul patru, cu şase puncte, având însă un meci în minus.