09:53 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

E de neoprit! Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

03 Jun, 2014 00:00 1616 Marime text
Simona Halep este impresionantă la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Ieri, a patra jucătoare a lumii şi cap de serie numărul 4 s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins-o pe Sloane Stephens (SUA, a 15-a favorită), scor 6-4, 6-3, la capătul a 78 de minute de joc (47 de minute primul set, 31 de minute, al doilea). Americanca a fost primul adversar mai dificil întâlnit în turneu de tenismena constănţeană, care, aflată într-o formă de zile mari, s-a descurcat onorabil. Calificarea în sferturi reprezintă cel mai bun rezultat de până acum al Simonei la Roland Garros. Ultima sportivă din România care s-a calificat în această fază la întrecerea pariziană a fost Sorana Cârstea, în 2009, când a pierdut în faţa Samanthei Stosur.
În sferturi, Halep o va întâlni pe Svetlana Kuzneţova, din Rusia, care a învins-o în optimi pe Lucie Safarova (Cehia), cu 6-3, 6-4. Până acum, Halep şi Kuzneţova s-au întâlnit de patru ori, scorul fiind egal, 2-2. În vârstă de 28 de ani (este mai mare ca Simona cu şase ani), rusoaica se află acum pe locul 28 în lume, iar cea mai bună clasare WTA a ei a fost poziţia a doua. În 2009, s-a impus la Roland Garros, iar în 2004 a câştigat US Open, având în palmares 13 titluri la simplu şi 16 la dublu. În carieră a câştigat până acum 17 milioane de dolaria, fiind de 12 ani în circuitul WTA. Sfertul de la Rolanda Garros este al 15-lea în care se calificp într-un turneu de Grand Slam.