00:06 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Cât am putut fizic, am făcut faţă” Farul a fost îngenuncheat de Steaua

05 Mar, 2014 00:00 2301 Marime text
Echipa masculină de baschet Farul Constanţa a înregistrat o nouă înfrângere în Liga Naţională, pierzând cu 53-87 (14-15, 14-29, 11-17, 14-16) meciul cu Steaua CSM Eximbank Bucureşti, jucat pe teren propriu, în etapa a 22-a a campionatului. Pentru BC Farul au marcat: Cezar Stănescu - 15 puncte, Adrian Trandafir - 13 puncte, Şenai Isleam - 8 puncte, Alexandru Liţă - 4 puncte, Vladimir Mihai - 3 puncte, Andrei Bucur - 2 puncte şi Adrian Câmpeanu - 2 puncte. De la Steaua, cel mai prolific baschetbalist a fost Gregory Ronald Mangano, autor a 21 de puncte. „Cât am putut fizic, am făcut faţă adversarului. Steaua s-a distanţat apoi uşor. Căderea noastră fizică a dus şi la pierderea multor mingi, iar adversarii au punctat uşor. Sunt însă fericit că în atacul poziţional ne-am descurcat mai bine. I-am stopat de mai multe ori, ceea ce mă bucură. Mi-a fost greu, pentru că am avut parte de o perioadă mai mare de pauză. Pentru orice jucător din lume e greu să joace 40 de minute. Dar asta e situaţia, mai avem cinci meciuri şi trebuie să le ducem la capăt. Oricine trebuie să joace cât i se cere. Urmează să întâlnim Chiajna, singurul meci în care putem emite pretenţii. Vrem să avem o evoluţie bună şi să câştigăm”, a declarat Alexandru Olteanu, antrenorul-jucător al Farului. În clasament, echipa constănţeană se află pe locul 13 (penultimul), cu 23 de puncte.

Sursa foto: BC Farul