Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
17:59 26 07 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Să cunoaştem şi să recunoaştem valorile 148 de elevi cu zeci de medalii, premii speciale şi menţiuni la olimpiadele naţionale

ro

08 May, 2015 00:00 2244 Marime text
Elevii constănţeni au demonstrat, încă o dată, că sunt muncitori, sârguincioşi şi dornici de a afla cât mai multe. În semestrul al doilea al anului şcolar 2014 - 2015, s-au desfăşurat olimpiadele naţionale pe discipline. Astfel, 148 de elevi constănţeni au revenit acasă cu mai multe medalii de aur, argint, bronz, menţiuni şi premii speciale, dar şi calificări în loturile lărgite pentru olimpiadele naţionale. Astfel, Andrei Cătălin Popa, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, s-a calificat la Olimpiada Internaţională de Astrofizică, Paul Haidu-Gerea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - în lotul lărgit pentru Olimpiada Internaţională de Ştiinţe ale Pământului, Dan-Mircea Neagoe, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ - în lotul lărgit pentru Olimpiada Internaţională de Ştiinţele ale Pământului, Iuliana-Oana Nastor, de la Liceul Teoretic „Ovidius“ - în lotul lărgit pentru Olimpiada Internaţională de Biologie. George Costin Dobrin, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, s-a calificat în etapa internaţională a Olimpiadei de Geografie din Rusia, iar Irina Andrada Crăciun, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, va participa la Balcaniada de Geografie din Serbia.

Olimpiada Naţională de Informatică 

Alexandru Pavel, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VI-a - medalie de bronz, Stelian Chichirim, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VIII-a – medalie de bronz, Arif Ahmed Ozturk, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - medalie de argint, George Chichirim, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - menţiune şi medalie de aur, Mihnea Alexandru Gafton, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a X-a - medalie de bronz, Daniel Adrian Aleca, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - medalie de argint.

Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane 

Camelia Lebit, de la Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“, clasa a XII – menţiune la Olimpiada de Pedagogie şi Psihologie, Ştefania Popescu, de la Liceul Teoretic „Lucian Blaga“, clasa a VII-a - menţiune la Olimpiada Naţionala de Ştiinţe Socio-Umane, Ghizem Anefi, de la Liceul Teoretic „Lucian Blaga“, clasa a VII - menţiune la Olimpiada Naţionala de Ştiinţe Socio-Umane, Elis Dede, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a XI-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane, Mara Bălaşa, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XII-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Ştiinţe Socio-Umane, Gabriel-Petre Pînzariu, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a IX-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Istorie.

Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română 

Antonia Elena Nicoară, de la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“, clasa a V-a - premiu special, Maria Cernat, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune, Alexandra-Elena Brojbă, de la Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu“, clasa a IX-a - premiu special, Călin Ştefanopol, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - menţiune, Suher Abduraman, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a X-a - premiu special.

Olimpiada Naţională de Chimie 

Răzvan Petru Efrim, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a VIII-a - menţiune specială, Mihnea Ştefan, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VIII-a - menţiune, Dan-Mircea Neagoe, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune specială, Paul Haidu-Gerea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - menţiune, Vlad Emanuel Niţă, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - menţiune specială, Diana Andreea Catană, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - menţiune specială, Agnes-Maria Morariu, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XI-a - menţiune specială, Diana-Ioana Anastase, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - menţiune, Ileana-Daria Madan, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XII - menţiune specială.

Olimpiada Naţională de Fizică 

Răzvan Mihai Ursu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune, Mircea Daniel Sîrbu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - medalie de aur, Hakan Calila, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - medalie de argint, Alexandru Oprea, de la Liceul Internaţional de Informatică – medalie de argint, Teodor Alin Oprea, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a VIII-a - medalie de argint, Theodora Augustina Drăgan, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XI-a - medalie de argint, Miruna Maria Răduţ, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - medalie de bronz, George Pantelimon Prodan, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - medalie de bronz, Mihnea-Ştefan Georgescu, de la Şcoala Gimnazială „Gala Galaction“ din Mangalia, clasa a VIII-a, medalie de bronz, Traian Enache, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VII-a - medalie de bronz, Rareş Butilcă, de la Liceul Teoretic „Taian“, clasa a VII-a - medalie de bronz, Mircea Timpuriu, de la Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Ţiţeica“, clasa a VIII-a - menţiune de onoare, Gabriel Jitea, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a VII-a - menţiune de onoare, Sânziana Stelea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VI-a - menţiune de onoare, Robert Păşcălău, de la Şcoala Gimnazială „Tudor Arghezi“ din Năvodari, clasa a VII-a - menţiune de onoare, Andrei Cătălin Popa, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a IX-a - medalie de argint şi calificare lot lărgit pentru Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Astrofizică, George Pantelimon Prodan, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune de onoare.

Olimpiada Naţională de Ştiinţe ale Pământului 

Paul Haidu-Gerea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - premiul I, premiul special pentru fizică, premiul special pentru chimie şi calificare lot lărgit, George Costin Dobrin, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - premiul III, Diana Andreea Catană, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - menţiune, Dan Mircea Neagoe, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune şi calificare lot lărgit, Diana Ioana Anastase, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - menţiune specială, Hakan Calila, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune.

Olimpiada Naţională de Biologie 

Sara Lorena Tiţă, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a IX-a - premiul III, Iuliana Oana Nastor, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a X-a - menţine şi calificare lot lărgit, Andreea Cristina Boboc, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a VII-a - menţiune, Andrei Creţu, de la Liceul Teoretic „Ovidius“ - premiu special biologie.

Olimpiada Naţională de Geografie 

George Costin Dobrin, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - menţiune şi calificare la etapa internaţională din Rusia, Irina Andrada Crăciun, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - menţiune şi calificare la balcaniada din Serbia, Vlad Popa, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - premiul II, Ionuţ Cristian Peneoaşu, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a XI-a - menţiune specială, Alexandra Dumitrache, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a VIII-a - menţiune specială.

Olimpiada Naţională de Educaţie Fizică 

Echipa formată din zece eleve de la Şcoala Gimnazială „I.L. Caragiale“ din Medgidia - locul III (volei fete nivel gimnazial), Alina Georgiana Zaharia, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, clasa a XI-a - locul II (tenis de masă fete nivel liceal), Bogdan Postudor, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, clasa a XII-a - locul III (tenis de masă băieţi nivel liceal), Alexandru Chiriţă, de la LPS „Nicolae Rotaru“, clasa a VIII-a - locul III (tenis de masă băieţi nivel gimnazial), Camelia Mitrofan, de la Şcoala Gimnazială nr. 36, clasa a VI-a - menţiune (tenis de masă fete nivel gimnazial).

Olimpiada Naţională de Limbi moderne 

Christia Spiratos, de la Colegiul Naţional „Mircea Cel Bătrân“, clasa a IX-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, Alexandru Ionescu, de la Şcoala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hasdeu“, clasa VII-a - menţiune specială ISJ Maramureş la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, Teodora Gafiţa, de la Şcoala Gimnaziala nr. 16, clasa a VIII-a - menţiune specială ISJ Maramureş la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, Cătălina Naum, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - menţiune specială ISJ Maramureş la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, Georgiana Enache, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - menţiune specială ISJ Maramureş la Olimpiada Naţională de Limba Franceză, Mara Daniliuc, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VII-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Nikita Andrei Vincentelli, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VIII-a - premiul III la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Andreea Gabriela Ficuţ, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a IX-a - premiul II la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Ionela Alina Martalogu, de Liceul Teoretic „Traian“, clasa a XI-a, premiul I la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Luminiţa Ştefan, de la Liceul Teoretic „George Călinescu“, clasa a XI-a - premiul I la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Alexandru Eduard Raicu, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XII- premiul II la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Giorgiana Panait, de la Liceul Teoretic „George Călinescu“, clasa a XII-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Italiană, Sermin Izet, de la Liceul Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Spaniolă, Andrada Timofei, de la Liceul Teoretic „George Călinescu“, clasa a X-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Spaniolă, Viorica Sinem Dumitru, de la Liceul Teoretic „George Călinescu“, clasa a XII-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Spaniolă, Adina Maria Ion, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - premiul III la Olimpiada Naţională de Limba Germană, Marina Tona, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XI-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Germană, Irina Cristiana Tomescu, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa XI-a la Olimpiada Naţională de Limba Germană, Mara Bălaşa, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XII-a - menţiune MECS la Olimpiada Naţională de Limba Germană.

Olimpiada Naţională de Limba Turcă 

Omurcan Bolat, de la Şcoala Gimnazială nr. 24 „Ion Jalea“, clasa a V-a - premiul I, Esma Cherim, de la Şcoala Gimnazială nr. 39 „Nicolae Tonitza“, clasa a V-a - premiul II, Fatme Raşid, de la Liceul Teoretic Cobadin, clasa a V-a - premiul III, Ilhan Furkan, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a V-a - menţiune, Nazar Ibiş, de la Liceul Teoretic Cobadin, clasa a V-a - menţiune, Nur Husein, de la Şcoala Gimnazială nr. 30 „Ghoeorghe Ţiţeica“, clasa a VI-a - premiul I, Fatma Betul Bedir, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a VI-a, premiul II, Ghionul Memedula, de la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“, clasa a VII-a - premiul I, Melinda Ismail, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“ din Medgidia, clasa a VII-a - premiul II, Berkant Guneş, de la Şcoala Gimnazială nr. 30 „Gheorghe Ţiţeica“, clasa a VII-a - premiul III, Sinem Cadir, de la Şcoala Gimnazială nr. 1 Ciocârlia, clasa a VII-a - menţiune, Eda Melis Sadic, de la Şcoala Gimnazială „Mircea Dragomirescu“ din Medgidia, clasa a VII-a - menţiune, Elif Apti, de la Liceul Tehnic „Nicolae Dumitrescu“ din Cumpăna, clasa a VIII-a - premiul II, Deria Dilek Mamut, de la Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncuşi“, clasa a VIII-a - premiul III, Emel Dilsiz, de la Şcoala Gimnazială nr. 1 Ciocârlia, clasa VII-a - menţiune, Melis Aleyna Sercan, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“ din Medgidia, clasa a IX-a - premiul I, Kader Akdag, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“ din Medgidia, clasa a IX-a - premiul II, Selin Asan, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - menţiune, Melisa Hazal Demircan, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - premiul I, Fatima Husein, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - premiul II, Selciuk Ali, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“ din Medgidia, clasa a X-a - premiul III, Melisa Unsalan, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a X-a - menţiune, Esra Gulen Demircan, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a XI-a - premiul I, Yildirim Dogukan, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“ din Medgidia, clasa a XI-a - premiul II, Aylin Apti, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“, clasa a XI-a - menţiune, Erkin Mermambet, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“, clasa a XII-a - premiul I, Ozcan Mimiş, de la Colegiul Naţional „Kemal Ataturk“, clasa a XII-a - premiul II, Melisa Polatcelik, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - menţiune.

Olimpiada Naţională de Limbă Neogreacă 

Florentina Blacioti, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a X-a - menţiune.

Olimpiada Naţională de Matematică 

Aisel Abibula, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a V-a - medalie de argint, Matei Palcău, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a V-a - medalie de bronz, Răzvan Ştefan Puşcaşu, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a VI-a - medalie de argint, Vlad Vergelea, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a Vi-a - medalie de bronz, Edis Memiş, de la Liceul Teoretic „Traian“, clasa a VII-a - medalie de aur, Theodor Mihai Iliant, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a VIII-a - medalie de argint, Sorina Gabriela Andrei, de la Şcoala Gimnazială „Spectrum“, clasa a VIII-a - medalie de bronz, Bianca Inaţuc, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a IX-a - medalie de bronz, Andrei Robert Bâră, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - medalie de argint, Tiberiu George Corcescu, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - medalie de bronz, Ana Maria Milcu, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a IX-a - medalie de argint, Riza Salim, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a X-a - medalie de bronz, Andreia Podaşcă, de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică, clasa a X-a - medalie de bronz, Cristian Teleanu, de la Liceul Teoretic „Ovidius“, clasa a XI-a - medalie de bronz, Emil Nicolae Nichita, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, clasa a XII-a - medalie de bronz.

Olimpiada Naţională de Religie 

Bianca Maria Butnariu, de la Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“, clasa a VII-a - premiul special, Nina Corina Ţuţuianu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a IX-a - premiu special, Diana Florentina Popa, de la Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu“, clasa a X-a - premiul special.

Olimpiada Naţională de Tehnologii 

Alexandru Stratan, de la Colegiul Tehnic „Pontica“, clasa a XII-a - menţiune, Silvia Andreea Ştefan, de la Liceul Tehnologic UCECOM „Spiru Haret“, clasa a XIII-a - premiul II, Anamaria Lupu, de la Liceul Tehnologic UCECOM „Spiru Haret“, I postliceală - premiul III.

Olimpiada Naţională de Arte

Alexandru Voicu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a XII-a - premiul I la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artei, Radu Gabriel Hăşmăşan, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a XII-a - premiul I la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artei, Diana Alexandra Curcă, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a XI-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artei, Denisa Cătăloi, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VII-a - premiul III la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Alina Sorescu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VII - premiul II la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Victoria Creţ, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VIII-a - premiul III la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Andreea Gabor, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VIII-a – premiul special la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Crina Petrovici, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VIII-a - premiul I la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Andreea Rusu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a IX-a - premiul special la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Ioana Creţu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a X-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Bianca Gologan, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a XI-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Marius Marin, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a XI-a - premiul II la Olimpiada Naţională de Coregrafie, Indira Nezami, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a VIII-a - premiul special la Olimpiada Naţională de Interpretare Vocală, Instrumentală şi Studii Teoretice Muzicale, Elena Păunescu, de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria“, clasa a IX-a - menţiune la Olimpiada Naţională de Interpretare Vocală, Instrumentală şi Studii Teoretice Muzicale.

Ti-a placut articolul?

Comentarii