06:04 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tenis Romania a retrogradat din Grupa Mondiala

20 Sep, 2009 20:23 1158 Marime text

racheta_tenis.jpgVictor Hănescu a fost învins, duminică, de Robin Soderling, scor 7-5, 6-1, 6-0, în meciul 4 din partida de Cupa Davis, rezultat echivalent cu retrogradarea reprezentativei noastre din prima grupă valorică a Cupei Davis.

În primul set Hănescu şi Soderling au mers cap la cap până la 5-5, suedezul câştigându-şi serviciu şi apoi impunându-se cu 7-5. În setul 2, Hănescu nu a mai reuşit un serviciu atât de bun, oferindu-i şansa lui Soderling să facă break imediat, 2-0. Românul a reuşit să îşi câştige propriul serviciu abia la 5-1, sudezul impunându-se astfel cu 6-1. În ultimul set, Hănescu a repetat greşelile din cel secund, iar Soderling a fost tot mai sigur pe victoria sa cu un set câştigat la 0.
Pentru România, retrogradarea reprezintă un minim al ultimilor opt ani, în 2002 tricolorii obţinând calificarea în Grupa Mondială după ce învingeau Austria cu scorul de 5-0. În palmaresul României în Cupa Davis sunt şi trei finale, toate trei pierdute în faţa Statelor Unite (1969, 1971, 1972).