00:29 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM Constanţa, a patra înfrângere în grupa C a Ligii Campionilor

19 Oct, 2011 23:56 1233 Marime text

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa a fost învinsă, miercuri, în deplasare, de formaţia rusă St. Petersburg HC, scor 27-25 (14-10), în etapa a IV-a din grupa C a Ligii Campionilor.

Debutul a fost nefast pentru campioana României, care a rezistat doar primele 10 minute, după care ruşii s-au detaşat la 6-3 (min. 13), două din cele trei goluri ale jucătorilor lui Ion Crăciun fiind marcate de la 7 metri. Gazdele au continuat să domine şi restul primei reprize (12-6, min. 23), ieşind la pauză cu un avantaj de patru goluri, scor 14-10. HCM a avut 30 de minute dezamăgitoare, cu eliminări luate uşor şi un joc aglomerat în faţa masivei apărări ruseşti, care nu a adus satisfacţie.

În repriza secundă, constănţenii au arătat mai multă ambiţie, 14-12 (min. 34), dar ruşii au replicat rapid, 17-13 (min. 37), jocul continuând cu oscilaţii, reflectate pe tabelă (17-1, 25-19, 26-23). Stavrositu şi Csepreghi au fost în prim-planul ofensivei româneşti, dar a fost insuficient în lupta cu ruşii. St. Petersburg a câştigat meritat, dar cu emoţii (26-24, min. 55), un meci care diminează enorm şansele campioanei României la optimile de finală ale Ligii Campionilor. După patru etape, HCM se află pe ultimul loc, cu 0 puncte.

Marcatori:

St. Petersburg HC: Shindin 7 goluri, Nasyrov 6, Polyakov 4, Lyashenko 3, Cheslov 3, Pronin 1, Vyshnevsky 1, Mukhin 1, Pyshkin 1.

HCM: Stavrositu 7 goluri, Sadoveac 6, Csepreghi 4, Angelovski 3, Criciotoiu 2, Toma 1, Novanc 1, Şimicu 1.

Celelalte două meciuri din grupa C, contând pentru etapa a IV-a, se vor juca între HC Metalurg-Wisla Plock (joi) şi Cimos Koper-HSV Hamburg (duminică).

În primele trei partide, HCM a pierdut, în deplasare, cu Wisla Plock (29-30) şi, pe teren propriu, cu liderul HSV Hamburg (26-34), respectiv cu slovenii de la Cimos Koper, cu (25-27).

În continuare, HCM Constanţa are următorul program în grupa C: cu HC Metalurg Skopje (în deplasare, 19 noiembrie şi pe teren propriu, 24 noiembrie), cu HSV Hamburg (în deplasare, 1 decembrie), cu Orlen Wisla Plock (pe teren propriu, 9 februarie 2012), cu cu St. Petersburg HC (pe teren propriu, 16 februarie) şi cu RK Cimos Koper (în deplasare, 25 februarie).

Primele patru clasate din fiecare din cele patru grupe se vor califica în turul următor.

Sursa: Prosport.ro