21:01 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie ratata in ultimul minut

03 Dec, 2007 20:00 677 Marime text

Greseala lui Todoran din final a insemnat ratarea unui succes crucial in lupta pentru evitarea retrogradarii

"Rechinii" au incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat in compania formatiei Poli Timisoara, partida contand pentru etapa a XVII-a din cadrul Ligii I. Prima repriza a fost lipsita de evenimente notabile. Gazdele au insistat mai mult, insa suturile lui Gerlem nu au trecut cu mult peste poarta. De partea cealalta, Canu a fost cel mai activ om al oaspetilor, in timp ce golgheterul Bucur nu a putut sa se desfasoare in fata marcajului strans al lui Patrascu. Cea mai mare oportunitate a primei reprize s-a consemnat in minutul 30, cand centrarea lui Karamyan a fost reluata cu capul de McKain, insa Curca a respins in corner. In cea de-a doua parte, elevii lui Ion Marin au intrat mai motivati in teren, iar in minutul 60 eforturile acestora au fost incununate cand, la o centrare de pe partea dreapta a lui Maxim, Emil Nanu a deviat usor cu capul, invingandu-l pe Marius Popa. Dupa acest moment, retragerea prematura in aparare a "rechinilor" si jucand pe un eventual contraatac i-a costat pe constanteni chiar in ultimul minut de joc cand la o greseala inexplicabila a lui Dinu Todoran, Artiom Karamyan a profitat si a stabilit scorul final, un egal pe care timisorenii l-au obtinut nemeritat. Tehnicianul Farului, Ion Marin, a declarat dupa meci ca este increzator in faptul ca formatia sa va reusi sa se salveze de la retrogradare. "Le-am cerut inainte de meci jucatorilor sa fim o echipa harnica, sa jucam pana la epuizare si sa fim o echipa plina de angajament. Meritam victoria insa nu il invinuiesc pe Todoran in niciun fel. Greseala este omeneasca, el a muncit mult. A venit acel minut fatidic si meciul s-a terminat egal. Au mai ramas doua jocuri si trebuie sa facem pe naiba in patru sa reusim ce ne-am propus. Lotul pe care il are aceasta echipa nu este de locul 17. Am incredere in jucatori ca vom reusi impreuna sa scapam de retrogradare", a spus "Sapaliga". De asemenea presedintele Consiliului de Administratie al clubului, Gheorghe Bosanceanu, a afirmat ca echipa sa ar fi meritat mai mult decat o remiza in partida cu Poli. "Am dat doua pase de gol. Imi pare rau pentru Todoran, a facut unul din cele mai bune jocuri din acest sezon, dar si o greseala pe care adversarul a fructificat-o. Din pacate, Timisoara pleaca de la Constanta cu un punct, desi noi am avut jocul in mana, ca de altfel si in alte intalniri", a afirmat Bosanceanu. Antrenorul Farului i-a introdus in teren pe Curca - Bacila, I. Barbu, Schiopu, Maxim - Gurita, Todoran, Patrascu, Voiculet ('90 Chigou) - Gerlem ('87 D. Florea) si E. Nanu ('69 M. Nae). La oaspeti au evoluat M. Popa - S. Stancu, McKain, Canu, Latovlevic ('80 Arman Karamyan) - Abiodun, Srhoj ('35 Torje), Alexa, Artiom Karamyan - G. Bucur, Mansour ('52 Rusic). Dupa disputarea ultimei etape din tur, Farul ocupa in continuare locul 17 in clasamentul Ligii I cu 14 puncte, urmand ca etapa viitoare sa primeasca vizita Universitatii Craiova, echipa care i-a invins pe constanteni in tur cu scorul de 4-0.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}