02:18 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie facila pentru HCM in derbiul cu Steaua

30 Nov, 2009 02:22 1034 Marime text
hcm.jpgCampioana HCM Constanţa s-a impus în derbiul etapei a X-a contra câştigătoarei Cupei României, Steaua MFA, cu scorul de 30-23, şi rămâne lider în clasamentul Ligii Naţionale de handbal masculin, cu 18 puncte. Constănţenii au reuşit o primă repriză excelentă, trupa lui Zoran Kurtes reuşind să se distanţeze încă din debutul partidei (scor 4-1, minutul 9), un rol important avându-l şi portarul Mihai Popescu, care a reuşit să apere două lovituri de la 7 metri. Diferenţa de pe tabelă a crescut treptat, astfel că, în minutul 18, HCM se distanţa la opt goluri, scor 12-4. Până la finalul reprizei, Steaua mai recuperează din handicap, scorul la pauză fiind 14-8 în favoarea campioanei. După pauză, echipa pregătită de Bozo Rudic a revenit repede în joc, apropiindu-se la doar două goluri pe tabelă, după ce constănţenii nu reuşiseră să înscrie de şase minute, scor 14-12. Steliştii se apropie la un singur gol, în minutul 47, atunci când tabela arăta 18-17, iar finalul se anunţa unul extrem de echilibrat. Salvarea gazdelor vine din partea lui Toma, cel mai bun marcator în această partidă, extrema dreaptă înscriind de trei ori consecutiv şi ducând scorul la 22-18 în minutul 51. Finalul jocului este la discreţia campioanei, echipa lui Zoran Kurtes învingând cu scorul de 30-23. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului în această partidă au fost Toma, cu 13 reuşite, urmat de Sadoveac (5), Buricea şi Nicolae (câte 4).