00:44 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie clara a Tomisului

05 Apr, 2008 00:00 840 Marime text

Handbalistele constantence s-au apropiat la doua puncte de locul 3, ocupat de Otelul Galati

Dupa o pauza competitionala de doua luni, CS Tomis a debutat, joi seara, cu victorie in fata formatiei Universitatea Cluj, invingand-o cu scorul de 34-29 (20-14), intr-un meci contand pentru etapa a XVI-a a Ligii Nationale. Invinse clar, etapa precedenta, de galacticele de la Oltchim, si eliminate de Dunarea Braila, in Cupa Challenge, handbalistele de la CS Tomis au reusit sa se remonteze si s-au impus in fata Universitatii Jolidon Cluj. Partida a inceput cu un moment de reculegere in memoria fostului arbitru Ion Ionescu.In prima parte a meciului, echipa pregatita de Lucian Rasnita a reusit un joc foarte bun, surprinzandu-le pe clujence cu o aparare solida, la jumatatea primei reprize Tomisul distantandu-se la 6 goluri, scor 11-5. Pana la finalul intervalului, constantencele au reusit sa mentina constanta diferenta de goluri, intrand la vestiare in avantaj, scor 20-14. Dupa pauza, CS Tomis s-a napustit din nou peste clujence, dupa primele zece minute ale celei de-a doua parti, gazdele majorand diferenta pe tabela de scor la 12 goluri, in urma a sase consecutive. In ultimele 15 minute ale meciului, constantencele au redus ritmul, iar echipa din Cluj, la care evolueaza si doua componente ale echipei nationale, Carmen Amariei si Florentina Barsan, a inceput cursa de urmarire. A fost, insa, prea tarziu, echipa constanteana impunandu-se, in final, cu scorul de 34-29 si pastrand inca sanse pentru ocuparea locului 3 in campionat, dupa Oltchim si Rulmentul. Cele mai multe goluri ale echipei pregatite de Lucian Rasnita si Ion Puscasu au fost reusite de Mateescu - cu 12 goluri, Grigore - 8, si Iovanescu - 6, in timp ce pentru Universitatea Cluj, Senocico - cu 11, si Busuioceanu - cu 5 goluri, au fost principalele marcatoare.

"Au jucat ca o echipa"

Tehnicianul echipei CS Tomis, Lucian Rasnita, s-a declarat multumit de jocul echipei sale, in special in primele 45 de minute. "Am studiat foarte bine, inainte de meci, echipa din Cluj, insa, degeaba studiezi o adversara, daca nu ai oameni cu care sa raspunzi in teren. Noi am studiat bine si Braila, am studiat si pe ABU Baku, dar ne-am exprimat mai greu in unele jocuri. Este o victorie buna, de moral, pentru inceputul acesta de miniretur. Au jucat ca o echipa mai mult de 45 de minute si atunci si-au pus in valoare calitatile. In general sunt multumit de rezultat si de prestatia echipei mele", a declarat, dupa meci, Rasnita. Antrenorul constantean este increzator in sansele Tomisului de a termina sezonul pe o pozitie care i-ar permite participarea intr-o cupa europeana. "Daca vom avea atitudine, vom castiga, daca astazi comparam Clujul cu Constanta, din orice punct de vedere noi eram sub. Noi luptam pentru calificare intr-o cupa europeana, deci locul 3, 4 sau 5", a punctat tehnicianul Tomisului.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}