17:56 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sanse de calificare pentru nationala de tineret

10 Jun, 2005 00:00 744 Marime text
Orasul Navodari a gazduit, miercuri dupa-amiaza, in premiera un meci international oficial si anume partida dintre echipele de tineret ale Romaniei si Armeniei, din cadrul preliminariilor Campionatului European din 2006. Peste 1500 de spectatori au asistat la meciul de pe stadionul divizionarei B Midia, incurajand neincetat tinerii fotbalisti antrenati de Florin Marin. Tricolorii s-au impus cu scorul de 2-0, prin reusitele lui Cocis si Curelea, din minutele 48, respectiv 77. Gratie acestui succes, Romania continua sa conduca in grupa preliminara, cu 15 puncte din opt partide, avand sanse mari de calificare la turneul final. Ea este urmata in clasament de catre Cehia (14 puncte din sase meciuri) si Olanda (14 puncte din sapte intalniri). Desi a castigat, echipa noastra a avut o evolutie destul de modesta, doar reusitele individuale ale unor jucatori mai "rasariti" reusind sa strice echilibrul de pe teren. Dupa o prima repriza extrem de slaba, Florin Marin a avut inspiratia de a-i scoate pe Herea si Nicolita, introducandu-i in teren pe Marginean si Chiacu. Acesta din urma a centrat foarte bine doua minute mai tarziu, iar Cocis, aflat in fata portii, a introdus balonul in plasa. Cu un sfert de ora inainte de final, Curelea a intrat in locul capitanului Marica si dupa numai trei minute de joc, a reusit sa marcheze printr-un sut frumos. Cu putin inainte de fluierul final, Chiacu a ratat o ocazie monumentala, singur cu poarta goala, de la patru metri, trimitand peste bara transversala a portii. In acest meci, Florin Marin a folosit urmatoarea formula de joc: Hutan, S. Radoi, David, L. Goian, Pulhac, Prepelita, Herea (Marginean 46), Florescu, Nicolita (Chiacu 46), Marica (Curelea 75), Cocis.