17:55 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Razvan Florea, invincibil in capitala

21 Jun, 2005 00:00 845 Marime text
Singurul inotator constantean medaliat vreodata la Jocurile Olimpice domina fara probleme intrecerile Campionatelor Nationale in bazin scurt, care au loc zilele acestea in capitala. Detinator al unei medalii de bronz la Atena, in 2004, Razvan Florea este considerat in prezent cel mai valoros inotator roman al momentului, titlu reflectat si de succesele recent repurtate in intrecerile interne. Competitia de la Bucuresti a inceput sambata trecuta si se va incheia in cursul zilei de miercuri. Pana acum, Florea a cucerit deja doua medalii de aur si una de argint, performante realizate chiar si in curse in care initial nu era considerat favorit. Venind dupa succese internationale in Circuitul Continental "Mare Nostrum", Razvan a castigat sambata cursa de 100 metri spate. O zi mai tarziu, el a luat din nou aurul la 200 mixt. Tot duminica, sportivul Farului a participat in stafeta de 4x100 mixt, alaturi de care a obtinut locul doi. In aceasta cursa, el a inotat pe acelasi culoar cu alti trei "faristi" si anume Ioan Ciorbas (bras), Florin Nicola (fluture) si Norbert Trandafir (liber). Evident, in aceasta proba, inotatorul de 24 de ani a avut o importanta contributie la victoria echipei, detasandu-se in "sfertul" atribuit stilului spate. Trebuie mentionat ca medaliile lui Florea nu au fost singurele obtinute de CS Farul in cursele desfasurate sambata si duminica. In prima zi de concurs, Norbert Trandafir (dubla legitimare CS Mures) a ocupat locul trei la 50 de metri fluture, in timp ce Ioana Popa (dubla legitimare cu LPS Pitesti) s-a clasat de asemenea pe ultima treapta a podiumului, in cursa de 100 metri bras. Duminica, singura inotatoare a Constantei prezenta la Nationale s-a clasat a treia la 50 metri bras. In paralel cu intrecerile seniorilor, sambata si duminica, in aceeasi locatie au fost programate si cursele rezervate juniorilor. Norbert Trandafir si Ioana Popa au concurat si aici, reusind noi performante deosebite. Tanara sportiva a luat aur in cursele de 100 metri spate, 100 bras, 50 bras si 100 mixt, in timp ce colegul sau s-a impus in probele de 50 metri fluture si 100 fluture. Cei doi juniori sunt antrenati de reputatul tehnician Octavian Tileaga, in timp ce Razvan Florea este pregatit in prezent de Georgeta Hendrea.