02:44 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pandurii au impins Farul spre retrogradare

24 Apr, 2007 00:00 916 Marime text

"Rechinii" au ratat un penalti acordat in minutul 68, dupa ce un jucator al adversarilor gorjeni l-a faultat in careu pe Tibor Moldovan * Basarab Panduru a declarat ca echipa pe care o antreneaza joaca bine si acest lucru ii da incredere

Formatia Pandurii Targu Jiu a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 Farul Constanta, intr-un meci contand pentru etapa a 27-a a Ligii I. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ilie Iordache, in minutul 83, din penalti. In minutul 68, Alin Rus l-a faultat in careu pe Tibor Moldovan, arbitrul Alexandru Tudor acordand penalti pentru constanteni. Lovitura de la 11 metri a fost executata de Iulian Apostol, insa portarul Adnan Guso a prins mingea. Si Pandurii a beneficiat, in minutul 82, de un penalti acordat dupa un fault al lui Florin Maxim asupra fostului sau coechipier de la Farul, Liviu Mihai. Lovitura de la 11 metri a fost executata si transformata de Ilie Iordache, aflat la al cincilea gol pentru Pandurii in acest sezon. Farul a ramas in zece jucatori din minutul 87, atunci cand Florin Maxim a fost eliminat pentru cumul de cartonase. Tehnicianul Basarab Panduru a declarat ca jucatorii echipei sale si-au dorit victoria in meciul cu Pandurii si nu ar fi pierdut partida daca nu ar fi ratat un penalti in minutul 68 prin Iulian Apostol. "Nu stiu daca ma omoara de inima sau nu, dar au jucat, atata putem, atata am facut. Farului i-a lipsit sa dea gol din 11 metri si sa conduca cu 1-0. Jucatorii mei au vrut si daca nu ratam 11 metri, nu pierdeam. Am jucat, am vazut daruire, vointa la jucatorii mei si unele greseli ce-i drept, dar am avut ocazii de gol", a declarat Panduru. Dorinta nu este de ajuns Tehnicianul "marinarilor" a afirmat ca nu vrea sa vorbeasca despre jucatori sau despre arbitri. Basarab Panduru considera ca Farul joaca bine si acest lucru ii da incredere. "Suntem candidati la retrogradare, dar daca nu jucam nimic in ultimele meciuri, poate imi era teama. Dar am jucat si am pierdut. Asta imi da incredere pe de o parte. Pe de alta parte, rezultatele negative nu au cum sa-ti dea incredere deloc. Vad ca vor, au jucat cu Rapidul si acum, la fel. Daca dadeam gol, sunt sigur ca nu pierdeam. Se intampla si ratari, Apostol a dat doua goluri in momente grele pe final de joc, poate si el sa rateze. Pandurii a scapat de la retrogradare, e prima lor victorie cu Farul, noi ne batem acolo. Trebuie sa mai castigam si noi ca de jucat jucam, dar de castigat am uitat sa mai castigam. Altadata, nu jucam si obtineam rezultate", a comentat Panduru. Tehnicianul a spus ca, in ultimele meciuri, Farul a avut vreo 20 de ocazii. "Am dat un gol din 11 m si unul cu Rapidul, acum am avut iar un 11 metri, nu stiu ce sa zic. La Urziceni am avut un 11 metri si din ala am castigat, iar acum am avut zece ocazii si nu am reusit nici macar egal. Cand nu ai rezultate, trebuie sa gasesti un vinovat, il gasesti repede pe antrenor sau cauti mai in spate patru, cinci baieti vinovati", a subliniat Panduru. El a afirmat ca nu-si simte postul amenintat. "Daca nu ar juca echipa sau nu as gandi bine jocul, daca la meciul cu Rapid nu gandeam bine jocul si la meciul de astazi la fel, poate imi faceam probleme. Atata timp cat imi fac meseria cum trebuie, pun suflet si muncesc, nu are de ce sa-mi fie frica. Daca dadeam gol din 11 metri, cred ca trebuia sa castigam. La cum am jucat, trebuia sa castigam. Daca-l intrebati pe Neagoe, la fel spune si el. Ei merita pentru ca au castigat, noi meritam daca", a mai spus Panduru.

Scris de: {autor}Corina SAMOILA{/autor}