16:23 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O infrangere dureroasa!

27 Sep, 2004 00:00 507 Marime text

HCM - Steaua Bucuresti 27-28 (16-15)

Campioana en-titre a inregistrat ieri dimineata prima infrangere din actualul sezon, cand a pierdut pe teren propriu in fata echipei Steaua Bucuresti, intr-un meci contand pentru etapa a patra a Ligii Nationale. HCM a terminat prima repriza in avantaj, dar a cedat pe final, lasand formatia oaspete sa preia conducerea si, ajutata decisiv de arbitri, sa castige intalnirea. Desi meciul cu Steaua se anunta unul dificil, nimeni, nici chiar jucatorii bucuresteni nu ar fi putut prevedea finalul "de infarct". Sustinuti de peste 1500 de spectatori, handbalistii de pe litoral au inceput in forta partida, dupa 10 minute de joc avand un avantaj de sase goluri (8-2). Cu doua minute inainte de finalul reprizei, profitand de unele erori ale gazdelor, Steaua reuseste egalarea (14-14), dar HCM revine si termina jumatatea de ora avand un avantaj de un punct (16-15). Antrenorul Aihan Omer incearca sa rezolve problemele din mers, dar elevii sai continua sa greseasca, permitand bucurestenilor sa marcheze in poarta unui Ionut Stanescu, aflat intr-o forma slaba. Pauza dintre reprize nu a fost un sfetnic bun pentru HCM care, dupa sase minute de la reluare, se vede condusa cu 17-20. Cuplul de arbitri Marian State si Vasile Pavel isi incepe "recitalul" dand decizii controversate si chiar ridicole, un aspect de neiertat pentru doi cavaleri ai fluierului cu experienta internationala. In minutul 45, tabela de marcaj indica scorul 24-23 pentru handbalistii constanteni. Unul dintre cei mai buni jucatori "ros-albastri", Mazilu, vede cartonasul rosu, dupa a treia eliminare de doua minute. Din nefericire, HCM nu reuseste sa profite de acest avantaj, si handbalistii nostri continua sa iroseasca ocaziile de gol. Timpul trece in favoarea oaspetilor care, cu doua minute inainte de final, conduc la un gol diferenta. La scorul 27-27, in minutul 59, capitanul lui HCM, Silviu Baiceanu, este faultat clar in semicercul advers, dar arbitrii State si Pavel nu acorda nimic. Urmeaza un contraatac si Stamate se arunca la pamant. Arbitrii acorda fara drept o lovitura de la 7 metri si Steaua revine in avantaj cu doar 40 de secunde inainte de final. Ultimul atac constantean se incheie fara gol si HCM inregistreaza prima sa infrangere din actuala editie de campionat. O infrangere dureroasa, datorata atat arbitrajului ostil, cat si erorilor comise de jucatorii constanteni. Dupa patru etape, HCM are doar cinci puncte (doua victorii, un egal si o infrangere), in timp ce Steaua a acumulat opt puncte si este lidera clasamentului.