19:27 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lipsiti de sansa!

13 May, 2005 00:00 796 Marime text

Esec nemeritat in finala Cupei

Farul Constanta a ratat miercuri seara marea sansa de a cuceri Cupa Romaniei, cedand cu 0-1 in finala disputata pe stadionul "Cotroceni", din capitala, in fata "cainilor" de la Dinamo. "Rechinii" au dominat cu autoritate partida, au irosit numeroase ocazii de gol dar nu au fost deloc favorizati de zeita Fortuna. Incurajati de peste 5000 de suporteri, fotbalistii lui Petre Grigoras au demonstrat ca formeaza una dintre cele mai puternice echipe aleRomaniei si ca merita sa evolueze intr-o cupa europeana. Au existat insa doua momente decisive, care au contat enorm in economia intalnirii. Mai intai, in minutul 8, unul dintre cei mai valorosi fotbalisti ai Farului in acest sezon, mijlocasul Vasile Cristocea s-a accidentat, fracturandu-si un deget la piciorul stang. In acelasi minut, profitand de faptul ca "marinarii" au ramas in zece si contrar cursului jocului, "gazdele" de la Dinamo au marcat un gol deosebit de important, prin Stefan Grigorie. Acesta a primit o pasa de la Niculescu si a profitat de iesirea gresita la offside a defensivei constantene. Dupa primirea golului, Grigoras l-a introdus in teren pe Apostol (in locul lui Cristocea), jucator de banda care a trebuit insa sa suplineasca absenta colegului sau accidentat. In minutul 10, Farul are ocazia egalarii, dar sutul lui Dinu Todoran este blocat de Stelea. Formatia de pe litoral exercita o presiune constanta asupra portii dinamoviste dar Mihai (min.13) si Todoran (min.25) irosesc doua bune ocazii de a inscrie. Finalul primei reprize este unul incendiar, in minutul 44 lovitura executata de Schiopu de la o distanta de 25 de metri, fiind respinsa in corner de Stelea. Se executa lovitura, mingea ajunge la Apostol dar sutul acestuia trece putin pe langa bara. In chiar ultimul minut al acestei prime parti, Gurita scapa in careul advers si este tras de tricou de Angelo Alistar, insa centralul Laurent Duhamel, departe de faza nu vede infractiunea si face semn ca jocul sa continue.. Dupa revenirea de la cabine, Farul are un excelent prim sfert de ora dar Apostol si Lungu rateaza ocaziile create. Incercand sa isi revina "din corzi" Dinamo are o tresarire de orgoliu si in minutul 65, Curca intervine spectaculos la sutul lui Niculescu. Dupa doar doua minute, eroul lui Dinamo, Bogdan Stelea retine lovitura libera executata de Cosmin Pascovici. In ultimele doua minute, fiecare echipa isi mai trece in cont cate o ratare, dar nici Baicu si nici Grigorie nu reusesc sa marcheze. Duhamel fluiera finalul partidei si dinamovistii se imbratiseaza, fericiti ca au cucerit Cupa pentru a treia oara consecutiv. "Marinarii" parasesc insa stadionul in aplauzele tribunelor, dupa un meci foarte bun, in care au dovedit ambitie si talent, dar in care le-a lipsit un singur lucru: sansa.