01:48 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM, cu pasi marunti spre titlu

12 Apr, 2010 02:27 1065 Marime text

hcm.jpgDupă semieşecul înregistrat etapa trecută cu Ştiinţa Bacău, echipa pregătită de Zoran Kurtes a reuşit să mai smulgă un punct în derbiul disputat sâmbătă pe terenul Stelei, scor 23-23, după ce la pauză constănţenii erau conduşi la şapte goluri diferenţă. Roş-albaştri au început în forţă partida de la Chiajna şi după 13 minute conduceau surprinzător cu 8-2. În ciuda acestui lucru, HCM nu şi-a găsit cadenţa nici în a doua jumătate a reprizei, astfel că Steaua a intrat la pauză cu un avantaj mai mult decât liniştitor, scor 14-7. Profitând de o uşoară oboseală a bucureştenilor, formaţia de pe litoral a revenit treptat în joc şi a egalat situaţia pe tabelă, cu şapte minute înainte de final. Echilibrul avea să se păstreze până la final, Sadoveac aducând egalarea în ultimele momente ale jocului, scor 23-23. Cei mai buni marcatori ai HCM-ului au fost Toma, cu 6 goluri, Sadoveac, Mureşan şi Buricea (câte 4). Astfel, cu trei etape înainte de final, HCM continuă să conducă în clasamentul Ligii Naţionale cu 38 de puncte, la patru lungimi în faţa celor de la Reşiţa.